Zákon umožňuje cyklistom jazdiť vedľa seba. Otestovali sme to a dostali sa do konfliktu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Cyklisti by sa mali cítiť na cestách bezpečnejšie. Od marca platí nová vyhláška o cestnej premávke, no rezervy v zákone majú aj samotní policajti. Zapojili sme sa do projektu Naprieč Slovenskom, aby sme otestovali zmeny na vlastnej koži. Prišli sme na šokujúci záver. To, čo je v zákone, vyzerá v praxi úplne inak.

Dvadsať cyklistov - to je už malý pelotón - v tejto formácii sme sa naprieč Slovenskom vydali s jednoduchým odkazom. Cesta patrí všetkým a treba sa vzájomne rešpektovať. Testovali sme, ako vodiči dodržiavajú odstupy od cyklistov - v koži cyklistu, no s ambíciou byť čo najobjektívnejší.

Prečítajte si tiež:

Od marca platí nová vyhláška. Ak ide auto menej ako 50 km za hodinu, tak odstup je jeden meter, v ostatných prípadoch meter aj pol. Až na zopár výnimiek - trúbení a nervóznych gest - vodiči dodržiavali odstupy veľkoryso. A to sme išli nielen vedľajšími cestami, ale aj hlavnými a križovali sme mestá aj dediny.

Zákon tiež umožnil cyklistom jazdiť vedľa seba - pokiaľ ich je v skupine šesť a viac. Aj túto novinku sme otestovali. No skončilo sa to konfliktom.

Incident vznikol počas dopravnej špičky a na exponovanom úseku. Za našou skupinou sa vytvorila celkom slušná kolóna áut. Vodičom, ktorí v nej uviazli po únavnom dni v práci, sa možno ani netreba čudovať, že šomrali, reptali a možno si aj zanadávali. Faktom však je, že obísť 20 cyklistov idúcich vedľa seba v dvoch radoch zaberie oveľa menej času, ako keď pôjdu v jednom dlhom rade za sebou.

Pozrite si reportáž zo série „Na bicykli po Slovensku“. Tentoraz sme si vyskúšali jazdu po Bystrickej magistrále na Kysuciach.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.