Bratislavu zahalil prízemný ozón. Zisťovali sme, odkiaľ sa vzal a prečo je nebezpečný

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Horúce letné počasie zapríčinilo na našom území zvýšenú koncentráciu prízemného ozónu. SHMÚ už druhý deň vydal výstrahu pre západné Slovensko, kde koncentrácia ozónu dosiahla nebezpečné hodnoty.

Na území Bratislavy platí od stredy (17. 8.) výstraha pred prízemným ozónom, ktorý je súčasťou letného smogu.

Letný smog vzniká zmesou znečisťujúcich látok z ovzdušia a intenzívnym slnečným žiarením. Priemerná hodnota v našom hlavnom meste bola ešte minulý rok 62 mikrogramov na meter kubický. Dnes sa táto hodnota prudko navýšila.

Prečítajte si tiež:

V stredu boli namerané koncentrácie nad 180 mikrogramov na meter kubický. Vo štvrtok mierne poklesli. Najväčšie koncentrácie bývajú spravidla popoludní a v popoludňajších hodinách. Výstraha zatiaľ platí do odvolania.

Pred prízemným ozónom varujú aj lekári. Dlhodobá smogová situácia má totiž na ľudské telo nepriaznivé účinky. Počas trvania smogovej situácie by si mali dávať pozor najmä citlivé skupiny obyvateľov. Tí v týchto dňoch môžu pociťovať diskomfort.

Počas trvania výstrahy pred prízemným ozónom odborníci odporúčajú čo najkratší pobyt v exteriéri, obmedzenie fyzickej aktivity vo vonkajšom prostredí a skrátenie vetrania.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Počasie

Dôležité udalosti