Obhajca Moniky Jankovskej prehovoril o zdravotnom stave svojej klientky

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

V piatok (19.8.) sa bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská vôbec prvýkrát postavila pred súd. Obžalobe tentoraz čelí v kauze Fatima. Na pojednávanie na trnavský súd prišla v sprievode svojho obhajcu Petra Erdősa.

Proces napokon odročili. „Hlavné pojednávanie bolo odročené z dôvodu, že neboli splnené zákonné procesné podmienky na jeho vykonanie,“ priblížila hovorkyňa Krajského súdu Trnava a okresných súdov v jeho obvode Jana Kondákorová. Hovorkyňa priblížila, že hlavné pojednávanie bolo okrem 7. septembra odročené aj na 13. októbra a 6. decembra 2022.

Prečítajte si tiež:

Ako uviedol Erdős, obžaloba nemala byť nikdy podaná. Argumentuje, že klientke nebolo pred jej podaním umožnené preštudovanie vyšetrovacieho spisu.

„Ona sa toho nevzdala, ona to chcela využiť a nebolo jej to umožnené,“ zdôraznil a zároveň spochybnil obsah obžaloby.

Jankovská v piatok síce prišla na súd, ale podľa Erdősa nie je vzhľadom na jej zdravotný stav spôsobilá zúčastňovať sa na pojednávaniach. „Stav je trvalo nepriaznivý,“ podotkol.

Ako ďalej uviedol, znalecké posudky o zdravotnom stave Moniky Jankovskej nekonštatujú nespôsobilosť vnímať zmysel a účel trestného konania.

​Janíček: Niektoré veci hrá

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ondrej Repa nechcel komentovať zdravotný stav Moniky Jankovskej.

„Počas vyšetrovania bol k tomuto vypracovaný znalecký posudok zo strany orgánov činných v trestnom konaní. Tiež zo strany obhajoby, ktorá doložila aj znalecké posudky z iných trestných vecí,“ povedal.

Jankovskú, ktorá mala za úplatok odsúdiť podnikateľa Ondreja Janíčka, obvinili v kauze prevodu baru Fatima na jeseň 2020. V marci 2020 ju zadržali v rámci akcie Búrka, a potom ju obvinili aj v rámci akcie Víchrica.

Janíček sa v piatok vyjadril, že bývalá štátna tajomníčka podľa neho niektoré veci na súde hrá. „Ak by aj mala tabletky po psychickej stránke, nemôže ju tak klepať. Je to v určitých spôsoboch hrané. Vzhľadom na to, že majú vedomosti a sú z prostredia justície, vedia, akým spôsobom robiť obštrukcie,“ uviedol.

Keď vidí Jankovskú na súde, nie je mu to jedno. Avšak povedal, že za svoje činy si každý musí zodpovedať sám. Spomenul, že v minulosti trpel aj on. Keď ho Jankovská „dala zatvoriť, plakal denne.“

„Ona vedela, čo robí. Je to hrané. Na toto sú psychiatrické ústavy aj vo väzniciach, aby ju dali na poriadok,“ dodal.

Pozrite si príchod Moniky Jankovskej na súd:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti