Laboratóriá potvrdili ďalšie dva prípady opičích kiahní

Laboratóriá potvrdili ďalšie dva prípady opičích kiahní
Zdroj: shutterstock.com

Na Slovensku tento týždeň pribudli dva prípady opičích kiahní. Celkový počet potvrdených prípadov sa tak zvýšil na dvanásť. Informuje Úrad verejného zdravotníctva. 

Bližšie podrobnosti o nových pacientoch neposkytli. 

Prečítajte si tiež:

Nateraz všetky osoby s laboratórne potvrdenými opičími kiahňami sú v strednom veku. Dva prípady boli vo vekovej skupine 18 - 29 rokov, sedem prípadov vo vekovej skupine 30 - 39 rokov a tri prípady evidujeme vo vekovej skupine 40 - 49 rokov. 

Hospitalizácia bola potrebná len v troch prípadoch. 

U väčšiny osôb, až u deviatich pacientoch, bolo odhalené ochorenie po pricestovaní zo zahraničia. Vo vzájomnej súvislosti evidujeme dva prípady, v ostatných prípadoch nateraz nebola zistená vzájomná súvislosť. Podľa ÚVZ išlo zväčša o tie destinácie, v ktorých odborníci v danom čase už evidovali výskyt prípadov opičích kiahní.

Bližšie o opičích kiahňach

Úrad zdôrazňuje, že vírus opičích kiahní sa prenáša fyzickým kontaktom, no nie len sexuálnym stykom. Prenos je možný aj kontaminovanými predmetmi.

Medzi klinické príznaky ochorenia patria horúčka, únava, bolesti svalov, zimnica, opuch lymfatických uzlín. Do troch dní od nástupu týchto príznakov sa obvykle objavuje už aj vyrážka typická pre opičie kiahne. Výsyp nemusí byť rozsiahly, často sa objavujú prípady len s niekoľkými léziami, alebo len jednou, ktoré sa ďalej nerozširujú.

Vyrážky sa môžu objaviť na tvári, v ústach, v konečníku, v genitálnej oblasti, na dlaniach, chodidlách. Taktiež sa zaznamenali prípady, keď sa nešpecifické príznaky (horúčka, zimnica) objavili až po výsype.

Prvý prípad opičích kiahní sme zachytili v júli. Pozrite si reportáž:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti