V Banskobystrickom kraji dávajú na školách zadarmo vložky a tampóny. Štát sa neplánuje inšpirovať

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock.com/Kunlanan Yarist

Školy a úrady v Banskobystrickom kraji ponúkajú zadarmo menštruačné vložky a tampóny. Na toaletách budú dostupné vo všetkých školách a úradoch, ktoré zriaďuje kraj. Ide teda najmä o stredné školy a gymnáziá. Celkovo je ich zhruba 60.

Podpredseda kraja Ondrej Lunter hovorí, že dôvod je prozaický.

„Zachytil som túto diskusiu na internete a povedali sme si, že netreba o ničom rozprávať a malo nás to všetkých už dávno napadnúť, je to základná hygienická potreba. Treba to spraviť. Aj my máme chudobnejšie regióny, takže mnohým to pomôže,“ hovorí Lunter.

„Celkovo nám príde nefér, že hygienické potreby majú trvalo zaťažovať rozpočty žien a pritom je to základná potreba. Prečo by aj vložky a tampóny nemali byť zadarmo, keď je zadarmo napríklad mydlo,“ dodal vicežupan.

Dodáva, že rozpočet župy to výrazne nezaťaží. Vypočítali, že aj keby pomôcky využívali všetky dievčatá a ženy v maximálnej možnej miere, samosprávu by to stálo 60-tisíc eur ročne. Podľa Luntera po pomôckach zadarmo siahne len časť žien.

„Z toho, čo sledujem na sociálnych sieťach sa to rieši pomerne intenzívne. Reakcie sú také, že to už dávno mala byť samozrejmosť a verejnosť sa z toho teší,“ hovorí Lunter.

Aktivistka: Pridať by sa mali ďalšie inštitúcie

Rezort zdravotníctva sa zatiaľ neplánuje inšpirovať.

„Ministerstvo zdravotníctva SR sa v súčasnosti touto problematikou nezaoberá. Diskusia a gestorstvo však spadá pod iné rezorty, okrem školstva je to skôr rezort práce, sociálnych vecí a rodiny. Témou je predovšetkým dostupnosť pre každú menštruujúcu osobu, aj v sociálne znevýhodnených skupinách,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Petra Lániková.

Aktivistka z iniciatívy Nebudeme ticho Alena Faragulová hovorí, že pridať by sa určite mali aj ďalšie inštitúcie. 

„Treba zaviesť taký systém, aby mali k menštruačným potrebám prístup všetky osoby, ktoré ich potrebujú. To znamená, že by mali byť dostupné aj v ďalších verejných budovách, napr. v knižniciach, na poštách, u lekárok či lekárov, poprípade cez „donášku“ či inými spôsobmi. Slovensko by sa pri navrhovaní tohto systému mohlo inšpirovať Škótskom, v ktorom sa prednedávnom dostal do platnosti a do praxe zákon, ktorý toto zabezpečuje,“ hovorí Faragulová.

Prečítajte si tiež:

​V Škótsku sú úplne zadarmo

Voľne dostupné menštruačné pomôcky sú v zahraničí relatívne bežné. Škótsko je napríklad prvá krajina, ktorá distribuuje pomôcky úplne zadarmo všetkým. K dievčatám a ženám ich posielajú cez školy a úrady. 

Škótsko pristúpilo k tomuto kroku po tom, čo v prieskume zistili, že jedna zo štyroch dievčat má problémy s dostupnosťou pomôcok na školách či univerzitách.

K zníženiu dane na menštruačné pomôcky pristúpili aj niektoré americké štáty, Kanada, Austrália, India, Keňa či Nigéria.

Menštruačnou chudobou trpia dievčatá a ženy najmä v rozvojových krajinách. No aj na Slovensku sú pre niektoré skupiny pomôcky veľkou záťažou. 

Na miesto bežných pomôcok používajú lacnejšie náhrady, napríklad noviny, handričky, ponožky či servítky. Podľa aktivistky Faragulovej nemajú ani dobrý prístup k hygienickým službám, vode alebo k liekom proti bolesti. 

„Tento stav bráni ženám, dievčatám a iným menštruujúcim napríklad chodiť do školy, práce, či zúčastňovať sa každonenného života. Celosvetovo menštruačná chudoba zasahuje až 500 miliónov osôb, na Slovensku tieto čísla nepoznáme, avšak vieme, že asi 12 percent ľudí tu žije pod hranicou chudoby,“ hovorí aktivistka.

„Tiež vieme, že mnohokrát menštruačné pomôcky zabezpečujú organizácie, ktoré pracujú napríklad s ľuďmi bez domova či s nízkopríjmovými komunitami poprípade učiteľky zo svojich peňazí a podobne. V rámci riešenia menštruačnej chudoby je však potrebné riešiť aj spoločenské, politické a kultúrne prekážky v prístupe k vzdelávaniu o menštruácii a zdravému vzťahu k nej,“ upozorňuje Faragulová.

Pozrite si staršiu reportáž o lacnejších menštruačných potrebách:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti