Po Pánovi X pátrajú už viac ako rok. Peter Košč požiadal v zahraničí o azyl

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Pátrajú po ňom už od apríla minulého roka, no zatiaľ neúspešne. Muž, ktorého prezývajú Pán X, je pritom obvinený z podplácania Dušana Kováčika a už o pár dní sa obaja majú postaviť pred súd. Podľa zistení televízie Markíza Peter Košč požiadal v zahraničí o azyl.

Bývalého špeciálneho prokurátora Dušan Kováčik mal za úplatok 50-tisíc eur od Kosča pozametať dve citlivé kauzy. Jedna sa týkala exšéfa policajných odposluchov, ktorý mal údajne vynášať podsvetiu a druhá priamo Petra Košča. Kľúčovým svedkom v tom prvom prípade je Bernard Slobodník. Práve on mal byť pri tom, keď si Košč s Kováčikom údajne podávali peniaze ukryté v knihe.

Na Slovensko sa nevracia

Peter Košč vraj na začiatku s vyšetrovateľom komunikoval a chcel sa údajne na Slovensko vrátiť. No doteraz to nespravil a v krajine, kde sa ukrýva, požiadal o azyl. Na lavici obžalovaných tak bude chýbať.

„Nie som s ním v priamom kontakte, ale podľa informácií od jeho brata, ktorý ma aj splnomocnil na zastupovanie, sa nezúčastní. Podľa tých informácií je v azylovom konaní,“ uviedla Koščova advokátka Eva Mišíková. Na otázku kde, odpovedať nevedela.

Muž môže teoreticky požiadať o výsluch cez telemost. „To musím ešte tesne pred tým pojednávaním nejakým spôsobom prostredníctvom jeho brata zistiť, či je to vôbec možné a či, keď takýto návrh dám, či bude akceptovaný,“ vysvetľuje Mišíková.

Kto je záhadný Pán X

Pojednávanie s Dušanom Kováčikom a Petrom Koščom sa má začať 8.septembra v Banskej Bystrici na špecializovanom súde.

Petra Košča mnohí považujú za muža, ktorý mal vždy dobré informácie a kontakty v bezpečnostných zložkách, ale aj v politike. Napríklad exnámestník SIS Boris Beňa tvrdí, že o svojom zadržaní vedel práve od neho.

Prečítajte si tiež:

​ „Asi týždeň pred mojím zadržaným mi volal cez aplikáciu Signal Peter Košč a oznámil mi, že sa pripravuje zadržanie viacerých osôb, medzi ktorými mám byť zadržaný aj ja,“ uviedol pri výsluchu v októbri 2021 Beňa.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.