Domáce

Pripravte sa na silný vietor. Najmä na horách

Vietor na horách - ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock.com

Niekde dosiahne rýchlosť aj vyše 120 km/h.

Na slovenských horách bude cez víkend fúkať silný vietor, na niektorých miestach môže dosiahnuť rýchlosť až 126km/h.

Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav, ktorý v tejto súvislosti vydal pre niektoré časti Slovenska výstrahu prvého a druhého stupňa. Platiť začne v sobotu podvečer a trvať má do nedeľného podvečera.

Kde platí 2.  a kde 1. stupeň?

Druhý výstražný stupeň vydal SHMÚ pre Námestovo, Dolný Kubín, Ružomberok, Banskú Bystricu, Brezno, Liptovský Mikuláš, Tvrdošín a Poprad. V týchto okresoch očakávajú hydrometeorológovia na hrebeňoch hôr vietor, ktorý v nárazoch dosiahne rýchlosť 90-126 km/h.

"Táto rýchlosť predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. V danej ročnej dobe a oblasti je nadpriemerná," informuje SHMÚ na svojej internetovej stránke. Upozorňuje tiež na riziko vzniku škôd.

Výstraha prvého stupňa bude platiť pre okresy Čadca, Kysucké Nové Mesto, Žilina, Martin, Turčianske Teplice, Spišská Nová Ves a Gelnica.

Hydrometeorológovia tam miestami očakávajú vietor, ktorý v nárazoch dosiahne rýchlosť 61-90 km/h. Aj táto rýchlosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity a môže spôsobiť škody. V danej ročnej dobe a oblasti je však bežná.

SLOVENSKO/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.