Epidémia cisárskeho rezu. Ženy sú pohodlné a kašlú na tieto riziká

dietatko.jpg

Pôrody cisárskym rezom majú na Slovensku, ale aj vo svete, stúpajúcu tendenciu.

Celosvetový trend pôrodov cisárskym rezom alarmujúco stúpa. Svetová zdravotnícka organizácia hovorí o epidémii. Najviac znepokojujúce je podľa nej to, že okrem dôvodov medicínskych, sa ženy pre operáciu stále častejšie rozhodujú aj z pohodlnosti.

Cisárskym rezom vraj prišiel na svet aj Július Cézar, no odborníci pôvod slova hľadajú skôr v latinskom ceadere - rezať - ako v mene slávneho panovníka. Aj u nás počet pôrodov cisárskym rezom rastie. Pre vyšší vek prvorodičiek, stúpajúcu neplodnosť či umelé oplodnenia.


"Potom sú tie trendy, o ktorých je hovorené. Pohodlnosť rodičiek, možno pohodlnosť zdravotníckeho personálu, čo si ja nemyslím. U nás trendy nie sú tohto typu," hovorí Martin Petrenko.

Pôrody cisárskym rezom majú na Slovensku, ale aj vo svete, stúpajúcu tendenciu. Možno nie novinka, no podľa odborníkov alarmujúci fakt. A ten so sebou nesie určité riziká, o ktorých treba hovoriť.

"Riziko krvácania, riziko anestézie, riziko počas operácie, riziká neskoršie, riziko ďalšieho cisárskeho rezu. Keď prvý pôrod cisárskym, tak aj druhý, aj tretí. To je špirála, ktorá nevieme kde sa zastaví," vysvetľuje Petrenko.

Ohrozenie života rodičky je pri cisárskom reze 8-krát vyššie ako pri spontánnom pôrode a deti, ktoré na svet prišli cisárskym rezom, majú 120-krát vyššie riziko ochorenia dýchacích ciest.

"Aj tie lieky, ktoré matka dostáva v rámci anestézie pri cisárskom reze, odďalujú prirodzený nástup materského mlieka," potvrdzuje Darina Chovancová z Novorodeneckej kliniky SZU a UNB.

Preto sa naši odborníci aj Svetová zdravotnícka organizácia snažia apelovať na budúce mamičky aj odborný personál.

"Aby si túto vec uvedomili a aby pacientky neboli inštruované už v druhom mesiaci tehotnosti, že milá pani, no tak vy budete rodiť cisárskym rezom lebo neviem čo. O tom sa vždy rozhodne až pred tým pôrodom samotným," dodáva Petrenko.

BRATISLAVA/ TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti