Štát chce vo veľkom vybudovať cyklotrasy. Križovať majú mestá tak, aby ste ani nemuseli sadať do auta

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Štát chce rozbehnúť masívnu výstavbu cyklotrás. Križovať majú slovenské mestá tak, aby sa ľuďom ani neoplatilo štartovať auto. Pravdou je, že doteraz bolo tempo výstavby cyklotrás katastrofálne pomalé.

Ak plán vyjde, tak z Vrbového do Piešťan a opačne sa dostanete ekologicky, stačí šliapnuť do pedálov. Rovnako chcú spojiť dve obce cyklotrasou aj v Ivanke pri Dunaji a Zálesí.

Plány im však skrížili enormne drahé stavebné materiály. Kým prešiel projekt z papiera do fázy „schválené“, išlo všetko násobne hore. S pôvodným rozpočtom by tak dnes už nič nepostavili. Neostáva iné, ako štát požiadať o dotácie po novom.

Rezort dopravy má zatiaľ v šuplíku 12 projektov. Spolu chce do roku 2036 vybudovať 200 kilometrov nových mestských cyklotrás. To však už musia byť funkčné a odovzdané do užívania.

Jeden kilometer cyklotrasy nesmie stáť viac ako pol milióna eur. Štát chce tempo výstavby naštartovať. Už v roku 2020 mal byť podiel cyklodopravy na celkovej preprave deväť percent. V skutočnosti však stále nedosiahol ani päť.

Viac sa dozviete v reportáži hore.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.