Boris Kollár chce zmeniť ústavu. Návrh sa má týkať aj súčasnej vlády

Boris Kollár.
Zdroj: TASR

Predseda Národnej rady (NR) SR a Sme rodina Boris Kollár predloží návrh novelizácie Ústavy SR, vďaka ktorej by sa mohlo vypísať referendum o predčasných voľbách, respektíve, aby poslanci mohli hlasovaním ukončiť volebné obdobie.

TV Markíza má k dispozícii presné znenie tohto návrhu. Píše sa v ňom, že „skrátiť prebiehajúce volebné obdobie možno ústavným zákonom alebo referendom“ či to, že v prípade schválenia budú zmeny platné od 1. januára 2023 a „vzťahujú sa aj na volebné obdobie Národnej rady Slovenskej republiky zvolenej v roku 2020.“

Návrh sa teda týka aj súčasnej vlády. Predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Milan Vetrák (OĽaNO) sa vyjadril, že Kollárov návrh na zmenu ústavy by sa mal týkať až ďalšieho volebného obdobia.

Takúto zmenu nepovažuje za správnu. Predpokladá ale, že o návrhu sa bude ešte rokovať. Kollár má navrhnúť novelizáciu ústavy, vďaka ktorej by sa mohlo vypísať referendum o predčasných voľbách, respektíve poslanci by mohli hlasovaním ukončiť volebné obdobie.

„Vnímam to ako plnenie jeho verejného prísľubu, že bude opakovane taký návrh predkladať,“ povedal Vetrák na piatkovej tlačovej konferencii. „Ak sa nič nezmení, malo by sa to týkať až ďalšieho volebného obdobia,“ skonštatoval s tým, že aj predčasné voľby by v tom prípade pripadali do úvahy až v ďalšom volebnom období.

Novelizáciu ústavy predložili do NR SR v piatok (26.8.) poslanci Sme rodina Miloš Svrček a Petra Hajšelová.

Otázny postoj OĽaNO

Vetrák pripomenul, že vzhľadom na volebný program OĽaNO by v hnutí taký návrh podporiť nemali.

„Ale keďže ideme do veľmi neistej politickej situácie, určite to bude predmetom politických rokovaní. Bude to výnimočná situácia,“ povedal.

Nevie zaručiť, že OĽaNO taký návrh nepodporí. „Ak sa na tom ústavná väčšina v parlamente dohodne, budem to rešpektovať,“ dodal.

Kollár podľa svojich slov návrh s koaličnými partnermi nekonzultoval. „Nepotreboval som to konzultovať. To je naša iniciatíva,“ uviedol. Šéf Sme rodina koncom júna avizoval, že podá návrh ústavného zákona, ktorý by umožnil skrátenie volebného obdobia.

O návrhu by sa malo rokovať najbližšej riadnej schôdzi parlamentu, ktorá sa má začať 13. septembra.

Prečítajte si tiež:

Smer ho podporí

Poslanci Smeru-SD na čele s predsedom Robertom Ficom už vyjadrili tomuto návrhu podporu.

Fico v tejto súvislosti hovorí o náleze Ústavného súdu SR. „Teraz sme svedkami pokusu dostať do ústavy to, čo žiadal Ústavný súd vo svojom rozhodnutí z minulého roku, pretože sme jediná krajina na svete, kde sa nedajú zorganizovať predčasné parlamentné voľby. Keby dnes bola kríza a všetci sa dohodneme, že chceme predčasné parlamentné voľby, nevieme ich vyvolať, lebo nemáme príslušnú zmenu v ústave,“ povedal na piatkovej tlačovej konferencii.

Šéf Smeru sa pýta, kto za návrh okrem opozície a poslancov Sme rodina zahlasuje. Zdôraznil, že Smer návrh podporí. Myslí si, že je hrou, ktorá nemá šancu na úspech. Jedinou cestou, ako zmeniť ústavu, je preto podľa neho referendum.

Opozícia minulý rok vyzbierala podpisy na vyhlásenie referenda s otázkou, či ľudia súhlasia, aby sa skrátilo volebné obdobie parlamentu a boli predčasné voľby.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa na ÚS obrátila s tým, či predmet navrhovaného referenda je alebo nie je v súlade s ústavou. Ústavný súd navrhovanú otázku označil za protiústavnú.

Pozrite si aj nedávnu reportáž o odovzdaní podpisov za vyhlásenie referenda:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti