Viete, že čoskoro budeme využívať nielen internet vecí, ale aj internet energie?

Viete, že čoskoro budeme využívať nielen internet vecí, ale aj internet energie?
Arash Aazami.

Holanďan Arash Aazami je presvedčený, že čoskoro budeme môcť zdieľať energiu z čistých a obnoviteľných zdrojov jednoduchým kliknutím myšou počítača cez internet.

Počuli ste už o internete energie? Renesančný muž, futurista, vynálezca, mysliteľ, hudobník a podnikateľ Arash Aazami pracuje od roku 2015 na zriadení internetu energie, ktorý má prepojiť každú ľudskú bytosť s bohatými obnoviteľnými zdrojmi.

Jeho európsky a blízkovýchodný pôvod a africká výchova mu poskytli široký rozhľad. Ako podnikateľ v hudbe, online technológiách a energetike si Arash v priebehu rokov vyvinul neuveriteľnú schopnosť riešiť krízy a rozpoznať príležitosti, ktoré sú v nich skryté, a tiež podľa nich konať. V roku 2010 založil svetovo prvú energeticky nezávislú spoločnosť. Tá fungovala na algoritmoch, aby zarobila viac, vďaka nižšej spotrebe energie. Jeho biznis model bol ocenený na MIT Climate CoLab Challenge v roku 2014.

Ako hovorí Arash, „skoro to vyzerá ako zen-budhistický prístup k energii: všetko bude prepojené so všetkým ostatným. Tentokrát však nielen v kozmickom zmysle slova, ale fyzicky, naozaj“. Internet energie je podľa neho navrhnutý tak, aby umožnil každému zariadeniu na svete vzájomnú výmenu energie. Svet môžeme zmeniť vlastnými rozhodnutiami a činmi. Všetko – a každý jednotlivec – sa dá znovu objaviť. Podľa Arasha potrebujeme skôr myslenie vynálezcu, viac ako myslenie inžinierov alebo ekonómov, aby sme v priebehu jednej generácie prebudovali svet tak, ako ho poznáme.

Čistá a obnoviteľná energia môže a bude univerzálne dostupná a čoskoro si ju budú vymieňať miliardy používateľov cez internet energie. Všetko to začína vašimi vlastnými snami. Je na nás, aby sme tieto sny premenili na skutočnosť. A to je presne to, čo môžeme a urobíme spoločne“, predstavuje svoje vízie futurista Arash Aazami.  

Arash je zakladateľ think-tanku Kamangir a priekopník energetických inovácií poháňaných technológiami ako blockchain a umelá inteligencia. Navrhuje základ pre náš budúci energetický systém, rozvíja dlhodobé vízie a prevratné inovácie pre budúce generácie. Je poradcom niekoľkých vlád a nadnárodných spoločností, mentorom v oblasti sociálneho podnikania pre absolventov MBA INSEAD a členom fakulty na Singularity University so sídlom v Kaliforni. Jeho životným krédom je dream.develop.do (snívaj.buduj.rob).

Ak vás zaujíma svet inovácií a nových technológií na prednášku futuristu Arasha Aazamiho sa môžete prísť pozrieť aj osobne. Už v septembri príde ako jeden z top spíkrov na 4. ročník medzinárodnej konferencie a inovačného a technologického veľtrhu SlovakiaTech Forum – Expo 2022 (www.slovakiatech.sk) v košickom Kulturparku (20. – 21. september 2022). Podľa zakladateľa a prezidenta SlovakiaTechu Juraja Miškova výber Arasha ako hlavného spíkra nebol náhodný. "Tento ročník SlovakiaTechu venujeme bezuhlíkovým technológiám, vodíku, obnoviteľným zdrojom energie a udržateľnosti. Svet musí rýchlejšie reagovať na zmeny klímy aj obmedzenú dostupnosť fosílnych zdrojov energie. Príďte v septembri do Košíc a uvidíte, že i Slováci dokážu vynájsť špičkové technológie šetrné k našej planéte," zdôrazňuje Miškov. SlovakiaTech Forum-Expo Košice 2022 okrem odborníkov na inovácie a nové technológie zo Slovenska i zo zahraničia svoje brány otvorí aj pre širokú verejnosť, ktorá si bude môcť i na vlastné oči pozrieť najhorúcejšie technologické novinky roka, vrátane vodíkového superšportiaka MATADOR MH2. Vstup na SlovakiaTech 2022 je bezplatný, stačí, ak sa elektronicky registrujete na webe www.slovakiatech.sk .

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme PR článok

Dôležité udalosti