Prelomový objav slovenských vedcov. Objavili niečo ako elixír mladosti

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Hovorí sa, že sme to, čo jeme a to isté zrejme platí aj o tom, čo pijeme.

V niektorých častiach Slovenska nám tečie z vodovodu takzvaná mäkká voda. Neďaleko Rimavskej Soboty sa to rozhodli zmeniť.

Naši vedci týmto experimentom priniesli prelomový objav. Vápnik a horčík vo vode zlepšuje zdravie ľudí.

Cievy obyvateľov v Kokave nad Rimavicou naozaj omladli. V čase, keď mali v kohútikoch ešte mäkkú vodu, tak bol vek ich ciev o 10 a pol roka vyšší ako ich skutočný vek. Po tom ako obohatili obecný vodovod o minerály ich cievna sústava omladla o polovicu. 

Podobný scenár sa opakoval aj v obci Devičie, kde mali ľudia pred spustením experimentu o 25 rokov staršie cievy ako ich skutočný vek, o rok už iba o 14 a pol roka. V podstate sa tak potvrdilo, že recept na dlhovekosť sa skrýva v obyčajnej vode.

Za týmto projektom je takmer dvadsať rokov práce jedného muža. Stanislav Rapant je geológ. Hľadá vzťah medzi horninou na človekom. A našiel recept na niečo ako elixír mladosti.

Za všetkým je obyčajná voda a jednoduché pravidlo: mäkká voda tvrdé cievy, tvrdá voda mäkké cievy. Dôležitý je obsah minerálov - teda presnejšie horčíka a vápnika, tie totiž priaznivo vplývajú na naše cievy a zlepšujú zdravie.

„Z tohto grafu je veľmi jasne vidieť, že všetky príčiny úmrtí sú oveľa vyššie u ľudí, ktorí pijú mäkkú vodu. Najväčšie rozdiely napríklad máme v prípade akútneho infarkti myokardu - je 3,23 krát vyšší. Ischemická choroba srdca 2,17 krát vyššia. Detské mozgové ochrnutie v skupine mäkká voda až 34 prípadov a v skupine tvrdá voda boli tieto prípady zaznamenané len dve,“ hovorí Stanislav Rapant.

Pozrite si reportáž z obcí, v ktorých sa experiment uskutočnil

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.