Na oslavách SNP v B. Bystrici neboli Rusi ani Bielorusi. Smer však do Zvolena pozval tamojších diplomatov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Na celoštátnych oslavách 78. výročia Slovenského národného povstania (SNP), ktoré sa v pondelok konajú v areáli Múzea SNP v Banskej Bystrici, chýbala účasť zástupcov Ruskej federácie a Bieloruska.

"Ruská federácia a Bielorusko realizujú vojnovú agresiu na Ukrajine a zároveň našu krajinu dali na zoznam nepriateľov. Rešpektujem stanovené pravidlá zo strany ústredných orgánov štátnej správy na naše pripomenutie si mieru. Je to správne," reagoval minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO), pod ktorého rezort patrí Múzeum SNP od januára tohto roka.

​Oficiálna časť programu celonárodných osláv bola určená len pre pozvaných hostí, zástupcov diplomatických zborov, priamych žijúcich účastníkov Povstania a členov Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. Verejnosť sa dopoludnia nedostala ani pred areál Múzea SNP.

"Podľa organizátorov prišlo až 800 ľudí, z toho 400 pozvaných zo strany Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a bolo tu ďalších 400 hostí. Nemyslím si, že je to málo. Asi posledných päť rokov však oslavy narúšali niektoré skupiny. Myslím si, že dnes sa nám podarilo aspoň do takej miery, do akej to bolo možné, zachovať pietu a úctu tomuto výročiu, aby priami účastníci a hostia nemuseli počúvať ľudí, ktorí by pískali alebo šírili fašistické heslá, ako to bolo vlani," zdôvodnil Naď.

Popoludní otvorili areál už aj pre širokú verejnosť. Organizátori do 21.00 h očakávajú viac ako 5000 návštevníkov.

Ruský veľvyslanec medzi pozvanými

Predstavitelia opozičného Smeru-SD si v pondelok vo Zvolene pripomenuli 78. výročie Slovenského národného povstania (SNP). Vyzvali na to, aby si ľudia ctili svojich predkov a to, čo pre krajinu v rámci bojov proti fašizmu urobili. Nevyhli sa však ani kritike súčasnej vládnej garnitúry a situácii v krajine.

"Treba si uctievať SNP," odkázal líder Smeru Robert Fico. V úcte podľa neho treba mať všetkých tých, ktorí stáli za povstaním nielen politicky, ale aj tí, ktorí odišli bojovať do hôr.

Nemyslí si však, že odkaz účastníkov SNP sa podarilo naplniť. Krajina podľa neho nie je demokratická, nestojí na pluralizme politických strán a hovorí o snahe zmariť opäť referendum. Slovensko podľa neho nie je ani slobodné, keďže si nie každý môže povedať vlastný názor. Odmieta tiež, že by SR bolo suverénnym a zvrchovaným štátom, kde by sa občanom dobre žilo. "Pre nezmyselné a nefunkčné sankcie sme vystavení najväčšiemu zdražovaniu," zdôraznil Fico.

Podpredseda Národnej rady (NR) SR Juraj Blanár označil SNP nielen za najväčšie povstanie národa proti fašizmu v Európe, ale pripomenul tiež položenie základov budúceho štátu SR. Podľa Ľuboša Blahu netreba zabúdať na to, že zásadnú úlohu pri SNP zohrali komunisti a že fašizmus v súčasnej vláde pretrváva, Richard Takáč podotkol, že mier pre krajinu pred 78 rokmi neprišiel zo západu, ale z východu.

Čestným hosťom osláv SNP vo Zvolene, ktoré usporiadal Smer-SD, bol aj ruský veľvyslanec na Slovensku Igor Bratčikov. Ako rečník vystúpil tiež zástupca bieloruskej ambasády. Fico ich prítomnosť odôvodnil tým, že pozývali zástupcov krajín bývalého ZSSR, ale aj krajín, ktoré SNP podporovali. Okrem spomínaných dvoch sa údajne ostatní za neúčasť ospravedlnili.

Smer-SD zároveň skritizoval, že sa verejnosť nemohla zúčastniť na oslavách výročia SNP v Banskej Bystrici. Ku kritike sa pridali aj mimoparlamentné strany SNS a Hlas-SD. "Ak nechceme, aby sa neopakovali dejiny v ich tragickej podobe, už nikdy nedovoľme politikom, aby si sprivatizovali oslavy SNP," uviedol predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini na sociálnej sieti.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sviatky

Dôležité udalosti