Prepoisťovacia kampaň vrcholí. Odborníci radia, ako si vybrať zdravotnú poisťovňu

Vizionári v zdravotníctve (30.8.)
Zdroj: Grape pr

Otázky k téme môžete klásť už teraz.

Každý rok do 30. septembra môžu ľudia podať prihlášku do zdravotnej poisťovne. Každoročne tak začiatkom jesene vrcholí boj o klienta. O tom ako si vybrať a čo si všímať hovorila Zlatica Švajdová Puškárová so zástupcami poisťovní aj odborníkmi počas panelovej diskusie Vizionári.

Rozhodujúce sú benefity aj výkony u lekára

Ročne zmení poisťovňu odhadom do 200 tisíc Slovákov. Odborníci pravidelne ľudí upozorňujú, aby si všímali či má daná poisťovňa zmluvy s ich lekármi a aké benefity ponúka.

Podľa Beáty Havelkovej z VšZP sa za posledných 15 rokov vyprofilovali výhodné balíčky. Branislav Jendroľ z Dôvery hovorí, že klientov najviac lákajú príspevky na zubnú starostlivosť. Podľa neho sa to ukázalo v roku 2019 keď súkromné poisťovne zaviedli príspevky na zuby a mali veľký prílev nových poistencov. Neskôr podobný benefit pridala aj štátna poisťovňa.

„Konkurencia je dôležitá. Benefity majú rozvíjať zdravý životný štýl,“ vysvetľuje Havelková. Všeobecný lekár Marek Kučera si napríklad spomína, že keď poisťovňa zaviedla odmeny za preventívne prehliadky, medzi jeho pacientmi sa o ne zvýšil záujem. Ľudia by si podľa neho mali tiež všímať aké sú  v jednotlivých poisťovniach čakacie lehoty na operácie a ktoré výkony zaplatia lekárom.

Bude to zložitejšie

Prepoisťovacia kampaň sa každoročne spája s podvodmi. Minulý rok tak Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou neakceptoval takmer 40 tisíc prihlášok, čo bol 500-percentný nárast. Ľudia sa vraj prepoisťovali na jarmokoch, železničných staniciach, falšovali im podpis. Odpoveďou má byť novela zákona, ktorá  má tejto praxi zabrániť.

Vášne vzbudzuje novinka – inštitút akceptačného listu. Ten, kto bude chcieť zmeniť poisťovňu by mal osobne požiadať o akceptáciu v tej pôvodnej. Verejnosť hovorí o buzerácii, nespokojné sú aj súkromné zdravotné poisťovne „Je to scestné, je to choré. Pre mňa je to horúci kandidát na byrokratický čin roka,“ komentoval zámer Branislav Jendroľ.

Zmeny podľa neho majú nahrávať štátnej poisťovni. „Pravidlá sa zmenia pre všetky tri zdravotné poisťovne. Inštitút akceptačného listu funguje dnes napríklad v dôchodcovských správcovských spoločnostiach. Áno, je otázne či to musí byť papierová forma alebo elektronická. To, čo chce paragraf povedať je, aby sa občan rozhodol bez nátlaku,“ reagovala Havelková z VšZP.  Michal Staňák z Národného inštitútu pre hodnotu a technológie v zdravotníctve hovorí, že zámer upraviť dnešnú prax a zamedziť podvodom je dobrý, forma ktorú zákon navrhuje má ale priestor na veľké zlepšenie. Novela zákona a s ňou aj sporná novinka sú v pripomienkovom konaní.

Raz ročne

Zdravotnú poisťovňu aktuálne možno zmeniť raz ročne. Minulý rok chcelo zdravotnú poisťovňu zmeniť takmer 190 tisíc ľudí na Slovensku. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou akceptoval približne 150 tisíc prihlášok.  Výsledky tohtoročných presunov sa dozvieme až koncom roka. Ten kto do 30. septembra podá prihlášku sa klientom novej poisťovne stane od januára nasledujúceho roka. Podľa poisťovní je priestor na to, aby bol systém voľnejší. 

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vizionári

Dôležité udalosti