Domáce

Vedeli ste, že zo zdochlín sa vyrába dôležitá surovina?

Koža zvieraťa.jpg

Stane sa tak aj z vyzbieraných zdochlín v revíri Jablonov.

Poľovný revír posiaty zvyškami tiel divých zvierat je už minulosťou. Poľovníci spod Spišského hradu prijali našu kritiku pozitívne. Sľúbili, že svoj revír dajú okamžite do poriadku. Odložili pušky a vyzbrojili sa vidlami a plastovými vrecami. Poľovný revír Jablonov ešte pred dvoma dňami bol plný zdochlín. Dnes je všetko inak.

Pôžička Cetelem: výsledok posúdenia do 10 minút. Klikajte tu.

Pred poľovníkmi si revír prešli aj veterinári. Podľa ich zistení, nájdený živočíšny odpad z poľovnej zveri nepredstavoval žiadne nebezpečenstvo pre ľudí alebo zvieratá. Pozbierané zvyšky zvierat spod Spišského hradu sa zmenili na prášok. V kafilérii ich čakalo niekoľko procedúr.

„Kde sa najskôr tie zvieratá pomelú. Následne sa sterilizujú, čiže varia. Následne sa z nich odparuje voda, odstredí sa tuk a výslednými produktmi sú mäsokostná múčka a kafilerický tuk," vysvetlila konateľka kafilérie Alexandra Krajčiová-Orčíková

Poľovníci ale kafilérie využívajú len minimálne. Za lacnejšiu verziu kafilérie považujú dravcov a hnilobný proces. V nami oslovenej kafilérii nám povedal, že ročne spracujú 9 500 t uhynutých zvierat. Divá zver tvorí asi iba 20 - 30 kusov.


SLOVENSKÝ RAJ/Marek Baláž

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.