Mrazivá predpoveď počasia na zimu. Najchladnejšie bude v oblastiach, v ktorých by ste to nečakali

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Európu čaká dlhá chladná zima s teplotami hlboko pod nulou. Podľa odborníkov k tomu prispeli dozvuky januárového výbuchu podmorskej sopky Hunga Tonga-Hunga Ha'apai.

Mimoriadne silná erupcia do vzduchu vyniesla obrovské množstvo vody, ktorá postupne spôsobuje ochladenie atmosféry.

Dôsledky výbuch sopky začali výraznejšie ovplyvňovať globálne počasie až v auguste a podľa meteorológov a klimatológov z odborného portálu Severe Weather majú trvať prinajmenšom až do konca zimy.

Vodu s parou výbuch sopky vymrštil cez troposféru (najnižšiu vrstvu atmosféry) až do stratosféry, ktorá je prirodzene veľmi suchá. Tam sa táto zmes silno ochladila, no cez ozónovú vrstvu už neprešla.

Prečítajte si tiež:

​Epicentrum anomálie, ktorá nemá v histórii záznamov obdobu, je nad polárnym kruhom. „Po veľkom uvoľnení vody z januárového výbuchu sme teraz zaznamenali razantné ochladenie stratosféry,“ uviedli meteorológovia.

Očakávajú, že priemerné zimné teploty v Európe neprekročia nulu a často klesnú výrazne pod bod mrazu.

„Chladnejšie teploty sa týkajú najmä severnej a východnej časti USA a celej Európy. Najchladnejšie by malo byť prekvapivo na juhu Španielska a Francúzska,“ uviedli experti.

Erupcia sopky v Pacifiku zrejme ovplyvní klímu aj v dlhodobom horizonte. Po zimnom poklese teplôt by sa podľa portálu SciTechDaily malo naopak začať otepľovať podnebie celej planéty. Na podrobnejšie závery si ale budeme musieť počkať.

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Počasie

Dôležité udalosti