Sudca môže prísť o veľké peniaze. Pre bankomatovú mafiu

Bankomatová mafia
Zdroj: TV Markíza

Rozhodol o prepustení podozrivých na slobodu.

Bratislavskému sudcovi Jurajovi Mihálovi hrozí, že príde vyše desaťtisíce eur. Keďže pustil na slobodu členov bankomatovej mafie, mal by jeden rok dostávať len tretinu zo svojho súčasného platu. Definitívne musí trest potvrdiť disciplinárny senát. Mnohí sudcovia však práve pre nefunkčný senát ostávajú roky nepotrestaní.

Keď konečne chytili členov bankomatovej mafie, zdalo sa, že spoza mreží sa tak skoro nedostanú. Opak bol pravdou. A postaral sa o to bratislavský okresný sudca Juraj Mihál. Sťažnosť zadržaných totiž nestihol včas poslať z okresného na krajský súd hoci oba súdy sídlia v tej istej budove.

Pôžička Cetelem: výsledok posúdenia do 10 minút. Klikajte tu.

Výsledok - mužov museli pustiť na slobodu. Predsedníčka súdu preto navrhla sudcovi trest - zraziť zo mzdy 70 percent na dobu jedného roka.

Navyše Mihál mal pochybiť nielen pri bankomatovej mafii, ale aj v ďalších prípadoch. Jediné, čo nám k tomu napísal boli dve slová - no comment.

A čo sa stalom iným sudcom, ktorí urobili chybu? Niekedy im nenavrhli žiadny trest a aj keď navrhli, nepotrestali ich. Prečo? Jeden príklad za všetky - Zuzanu Dzivú zavraždil jej bývalý manžel, ktorý sa jej viackrát vyhrážal zabitím. Sudkyňa však vraha do väzby nezobrala hoci za útoky na exmanželku bol už predtým stíhaný. Keby tak urobila, žena by dnes mohla žiť.


No a sudkyňu nepotrestali, pretože disciplinárny senát, ktorý jej môže udeliť trest, je stále nefunkčný. Na Slovensku musí trest pre sudcu musí potvrdiť trojčlenný senát. Ak však jeden člen ochorie alebo je pracovne zaneprázdnený, senát nemôže rozhodnúť aj celé roky.

Zmeniť to má nový zákon vďaka ktorému budú senáty vždy funkčné a sudcovia tak môžu byť okamžite potrestaní. Podľa našich informácií by pritom v najbližších dňoch mali padnúť návrhy na potrestanie ďalších sudcov, jedného z nich by pritom mohli definitívne vyzliecť z talára.

BRATISLAVA/Ján Maloch

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti