Čo bude po demisii ministrov zo SaS? Tu je niekoľko možností

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Čo nasleduje po demisii a dá sa vziať späť? Možných scenárov, ako sa koaličná kríza bude vyvíjať po avizovanom odchode ministrov za SaS je niekoľko. Jeden z nich hovorí o demisii a následnej menšinovej vláde. Iný zase, že by Igor Matovič odstúpil až po odchode SaS.

Ak Richard Sulík dodrží slovo, tak v stredu (31.8.) budeme svedkami jeho odchodu z úradu vlády do podateľne prezidentskej kancelárie. Tam spolu s kolegami z SaS osobne doručia svoje demisie. To je však len prvý krok.

„A následne je na prezidentovi, či v zásade tú demisiu prijme. Lebo naša ústava umožňuje teoreticky demisiu aj neprijať. Aj keď sa zdá pomerne bizarné, aby prezident trval na tom, že niekto zostáva vykonávať funkciu člena vlády. Ide len o dobrovoľný výkon a nikoho nemožno nútiť na to, čo sám nechce,“ povedal ústavný právnik Kamil Baraník.

Od momentu, keď ministri podajú do Prezidentského paláca svoje demisie, má všetky karty v rukách samotná prezidentka. Tá sa už jasne vyjadrila, že je pripravená ich demisie prijať. Otázne je, čo sa stane, ak by si svoje demisie rozmysleli.

„Keď už je demisia perfektným spôsobom doručená, tak prezident môže oznámiť aj neformálne, že on sa už rozhodol ju prijať alebo ju neprijať,“ vysvetľuje Baraník.

Inými slovami je takýto nerozhodný minister v milosti hlavy štátu. Keď však Zuzana Čaputová demisie prijme, tak by súčasne mala poveriť iného člena vlády dočasným riadením ich rezortov.

Prečítajte si tiež:

​Existuje eventualita, že predseda vlády navrhne rovno novú osobu, aby sa stala členom vlády a tým pádom toto medziobdobie v zásade nemusí existovať.

Taký variant by preferovala aj prezidentka. Tým sa však začína obdobie menšinovej vlády, ktoré je v neustálom riziku vyslovenia nedôvery. Ďalší scenár však hovorí aj o tom, že by minister financií predsa len odstúpil. Avšak až po demisii ministrov za SaS.

„Pretože on určite nechce, aby jeho krok bol výsledkom ultimáta jeho úhlavného nepriateľa. Skôr chce urobiť ten krok, že on sám seba postaví do pozície človeka, ktorý sa obetoval pre Slovensko, ktorý nám všetkým odpustil a rozhodol sa odísť z vlády, a tým spôsobom obnoviť koalíciu v pôvodnom zložení,“ tvrdí politológ Jozef Lenč.

Tým by prinútil liberálov, aby sa do štvorkoalície vrátili. Zároveň by si však mohol klásť podmienky.

„Pokojne sa môže stať, že jedna z jeho podmienok bude, aby tí ktorí boli najhlasnejšími kritikmi Richarda Sulíka prevzali jeho ministerský post to znamená, aby sa stali ministrom financií a ten konflikt bude pokračovať,“ dodal Lenč.

Viac si pozrite v reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vládna kríza

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.