Správna pulzová frekvencia vám pomôže schudnúť

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com

Skúste si ju vypočítať podľa vzorca, ktorý nájdete v tomto článku.

Ak pravidelne cvičíte, zdravo sa stravujete a s vašou hmotnosťou ste stále nespokojní, možno je za tým všetkým vaša pulzová frekvencia.

Tá ukazuje na efektivitu nášho srdcového svalu a cievneho systému. Pri jej správnej hodnote bude vaše telo lepšie spaľovať tuky, efektívnejšie pracovať a vy sa tak môžete rýchlejšie prepracovať k vysnívanej postave.

Pokojová pulzová frekvencia

Pulzová frekvencia je počet tepov srdca za minútu. Jej hodnoty sa u dospelého človeka pohybujú medzi 70 až 80 pulzmi za minútu v pokojovom stave. Pri športovom výkone sa vaša pulzová frekvencia o dosť zvýši, no pri trénovaných športovcoch je toto zvyšovanie plynulejšie a návrat do pokojových hodnôt rýchlejších.

Výpočet maximálnej pulzovej frekvencie

Maximálna pulzová frekvencia zodpovedá maximálnej intenzite, ktorú je organizmus schopný pri fyzickej záťaži dosiahnuť a krátkodobo i udržať. Táto hodnota je ovplyvnená najmä vekom a kondíciou a preto je veľmi individuálna.

Pre zistenie optimálnej frekvencie pri spaľovaní tukov, musíte zistiť hodnotu vašej maximálnej pulzovej frekvencie: 214 - (0,8 x vek) u mužov a 209 - (0,9 x vek) u žien.

Ak chcete presnejší výsledok, ktorý bude brať ohľad aj na iné faktory ako váš vek, môžete si túto hodnotu vypočítať pri tréningu s meračom pulzovej frekvencie alebo na bežeckom páse pod dohľadom odborníka.

Optimálna pulzová frekvencia

Optimálna pulzová frekvencia, pri ktorej bude vaše telo spaľovať najviac tukov je v rozmedzí od 55 - 65% z maximálnej pulzovej frekvencie. Najlepší spôsob ako si dokážete pulzovú frekvenciu kontrolovať počas športu je zakúpiť si pulzomer.

Dôležitým poznatkom na záver je, že pri pulzovej frekvencii by ste ako trénovaný začiatočník, pri strednej a dlhodobej záťaži nemali presiahnuť 80 percent vašej optimálnej pulzovej frekvencie. Nielen že tak vaše telo už nespaľuje tuky, ale energiu získava napríklad aj zo svalov, čo určite nechcete.

BRATISLAVA/KamzaKrasou.sk, Lucia

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti