Cukor je biely jed. Denne zjeme až 35 lyžičiek

Ilustračná snímka.
Zdroj: shuterstock.com

Odborník na výživu radí sladiť medom, či melasou.

Nie biele zlato, ale biely jed! Takto označujú niektorí odborníci biely cukor. Nielenže vám urobí pneumatiku okolo pása a je návykový, údajne aj prekysľuje organizmus. Už u detí vraj dokáže spomaliť prirodzený vývoj.

Zdroj: shuterstock.com

Biely cukor, ako ho poznáme, je to výdobytok modernej civilizácie. Rafinovať ho začali až koncom 19. storočia. „Je koncentrovanejší a aj sladší. Celá výroba spôsobí to, že cukor je potom zbavený živín a minerálov a je to iba prázdna kalória. A je to záťaž pre organizmus," hovorí lekár Tibor Baranec.

Americkí vedci tvrdia, že jeho nadmerná konzumácia v období, keď sa tvoria neuróny - to znamená do piatich rokov života, môže dokonca spomaliť psychický či inteligenčný vývin.

"Konzumácia akýchkoľvek potravín ktoré prudko zvyšujú alebo znižujú hladinu cukru v krvi spôsobuje, že detský organizmus, sa s tým nevie vyrovnať. Je to záťaž pre človeka," dodal Baranec.

Sexy bielizeň za prijateľnú cenu presne pre vás. Kúpte tu.

Priemerný Slovák vraj za deň skonzumuje 35 čajových lyžičiek cukru. „Svetová zdravotnícka organizácia odporúča, aby sa cukor konzumoval denne iba v desiatich energetických percentách stravy. To sa dá vypočítať, vychádza to na takých 50-60 g denne," hovorí dietológ Peter Minárik

Čo v prepočte vôbec nie je veľa. Jeden jogurt má asi 15 g cukru, to znamená, že vám stačí ak zjete štyri a máte po maximálnej dennej dávke cukru. A to ešte nerátame sladkosti, alkohol či sladenie kávy alebo čaju.

Ale ako sladiť zdravšie?

Rozhodne nie fruktóza v koncentrovanej podobe, ako ju poznáme z dnes moderného agávového sirupu. „Lepšou alternatívou je melasa, naturálny hnedý cukor, domáci med, a veľmi dobrou alternatívou sladidla prirodzeného dnes je stévia," vysvetlil odborník na výživu Igor Bukovský.

Sladiť môžeme aj brezovým cukrom, ktorý je vhodný aj pre diabetikov, javorovým sirupom, či ďatľami. Ani pri náhradách bieleho cukru však netreba zabúdať na staré známe - všetko s mierou. A treba rátať aj s alternatívou, že niekedy to môže byť aj drahšie.BRATISLAVA/Veronika Ostrihoňová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.