Osem slovenských europoslancov žiada vylúčiť Smer-SD z frakcie socialistov v EP

Na snímke predseda strany Smer-SD Robert Fico počas protestného zhromaždenia
Na snímke predseda strany Smer-SD Robert Fico počas protestného zhromaždenia Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Osem slovenských poslancov Európskeho parlamentu (EP) vyzýva v otvorenom liste Stranu európskych socialistov (PES) a politickú frakciu socialistov a demokratov v europarlamente na vylúčenie strany Smer-SD zo svojich radov. Podľa iniciátora listu europoslanca Vladimíra Bilčíka (Spolu), ktorý je členom Európskej ľudovej strany (EPP), strana Smer-SD nemá nič spoločné s hodnotami európskych socialistov a európskej sociálnej demokracie.

Bilčík pre TASR spresnil, že vzhľadom na nové udalosti, ktoré potvrdzujú otvorenú spoluprácu Smeru-SD s fašistickou politickou stranou Republika, ako aj pozvanie ruského veľvyslanca Igora Bratčikova na oslavy SNP, opätovne vyzýva Skupinu progresívnej aliancie socialistov a demokratov v Európskom parlamente (S&D) a Stranu európskych socialistov na vylúčenie Smeru-SD.

Doplnil, že líder Smeru-SD Robert Fico pred rokom popieral spoluprácu s fašistami, aby sa vyhol pozastaveniu členstva v S&D. To mala strana pozastavené počas koalície so SNS a HZDS.

List okrem neho podpísali aj ďalší siedmi slovenskí europoslanci - Ivan Štefanec, Miriam Lexmann (obaja KDH) a Peter Pollák (OĽANO) za politickú frakciu ľudovcov a Lucia Ďuriš Nicholsonová (nezávislá), Martin Hojsík, Michal Šimečka a Michal Wiezik (všetci PS), všetci z liberálnej politickej frakcie Obnovme Európu (RE). Na vylúčenie Smeru-SD vyzývali europoslanci už viackrát.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti