Matovič prekvapil: Sulík sa pokojne môže vrátiť, ak chce. SaS však musí splniť naše desatoro

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Minister financií Igor Matovič neodíde z funkcie, pokiaľ strana SaS nesplní desať opatrení, ktoré hnutie OĽaNO predostrelo počas tohto týždňa ako riešenie na extrémne zdražovanie. Líder OĽaNO to uviedol pre médiá. Všetko však teda nasvedčuje tomu, že v pondelok (5. 9.) by mali zvyšní traja ministri za SaS podať demisiu.

Matovič zároveň povedal, že postoj šéfa SaS a ministra hospodárstva v demisii Richarda Sulíka ho mrzí. „Ja som ho desiatimi opatreniami pozval k práci, on však ešte predtým dal výpoveď. Chcem ho požiadať, že nech sa vráti a keď si to spoločne ‚odmakáme‘, môžeme sa poďakovať ľuďom a spolu odísť,“ uviedol Matovič s dôvetkom, že Sulík ‚odflákol‘ robotu.

Prečítajte si tiež:

​Líder OĽaNO a expremiér Matovič zároveň prezradil, že strana SaS o ich desatore podmienok vedela deň dopredu. „Rovnako tak poznali náš postoj, že ak sa to splní, môžeme spolu odísť. Rišo hneď ráno po návrate z dovolenky šiel rýchlo dať výpoveď z práce pani prezidentke, aby sa zbavil zodpovednosti. To je zbabelosť, takto to nemôže fungovať,“ doplnil.

„Do poslednej chvíle sme dúfali, že nebudú chcieť položiť vládu tretíkrát. Keď sme zistili, že sa to ide stať, dali sme body dokopy. Myslím, že každý súdny človek, keď si ich prečíta, uzná, že sú to dôležité veci, ktoré tak či tak musíme urobiť,“ reagoval Matovič na otázku prítomných novinárov o tom, prečo s desiatimi opatreniami prišli až teraz.

Kritika prezidentky

V prípade konca SaS vo vláde a vzniku menšinovej vlády sa nechce spoliehať na hlasy fašistov. "Možno sa ukáže, že Slovensko nie je zrelé na menšinovú vládu. Ale všetko to budú len dôsledky ega jedného človeka, ktorý si povedal, že je čas vydierať," podotkol.

Ďalej zdôraznil, že všetky opatrenia na pomoc ľuďom a ochranu verejných financií sú kryté z daní, ktoré SaS blokuje. Kritizoval, že prezidentka Zuzana Čaputová z pozície, ktorá by mala byť úplne nestranícka, robí stranícku politiku.

Ponuka pre Sulíka

Na záver Matovič podčiarkol, že do pondelka (5. 9.) určite z funkcie ministra financií neodstúpi. „Jasne sme povedali našu odpoveď na vydieranie SaS. Keď sa desať bodov na pomoc ľuďom prijme, veľmi, veľmi, veľmi rád odídem, spolu aj s Richardom Sulíkom. Ak však Rišo teda nechce ísť a chce byť silou mocou ministrom hospodárstva, viem mu ustúpiť a nech teda zostane vo funkcii. Chcem však vidieť tie splnené body,“ uzavrel.

Pretrvávajúca situácia

Spor v koalícii trvá už niekoľko týždňov. SaS oznámila odchod z koalície, žiada odstúpenie Igora Matoviča z vlády, čo OĽaNO odmietlo. V stredu (31. 8.), keď mali ministri SaS podať demisiu, prišlo OĽaNO na rokovanie vlády s opatreniami na riešenie energetickej krízy, ktoré, ak SaS podporí, Matovič z vlády odíde.

Prečítajte si tiež:

​SaS je ochotná o návrhoch rokovať, ale až keď odstúpi Matovič. Sulík zároveň požiadal ostatných ministrov za SaS, aby demisie nepodávali v stredu a počkali do pondelka. Dodal, že Matovičovi tak dávajú čas na to, aby odstúpil.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vládna kríza

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.