Elfovia proti Trollom. Žiaden nový fantastický film, ale realita na sociálnych sieťach

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Sociálne siete nedokážu zamedziť šíreniu dezinformácií a falošných správ, a tak na Slovensku vznikla agentúra, ktorá sleduje a odstraňuje škodlivý alebo toxický obsah na internete. Viaceré médiá vrátane televízie Markíza začali využívať moderovanie svojich príspevkov na sociálnych sieťach.

Analytici londýnskeho Inštitútu pre strategický dialóg ešte na jar skúmali obsah Facebooku v 14 krajinách Európskej Únie v Británii, Kanade, USA a v ďalších krajinách. Najviac neprávd šírených Kremľom odhalili na Slovensku. A práve to bol podnet aby u nás vznikol projekt elfovia.sk.

„Aktuálne pre nás pracuje 33 Elfov, ktorí pracujú v štvorhodinových intervaloch od 8 do 10 večera a vlastne prechádzajú komentáre pod príspevkami na sociálnych sieťach v reálnom čase,“ vysvetľuje Jakub Šuster z elfovia.sk.

Projekt spustila PR agentúra Katedra Komunikácie, ktorá sa u nás a v Česku špecializovala na rôzne kampane. Teraz sa snažia odstraňovať vulgárne prejavy, dezinformácie či toxický obsah na sociálnych sieťach.

„Všimli sme si, že pod profilmi, či už rôznych politikov, médií, ale aj našich klientov, sa to množstvo Trollov a dezinformácií stalo neúnosným. Chceli sme aj my niečo urobiť a pridať sa na tu dobrú stranu,“ tvrdí Šuster.

Zhoršilo sa to po vojne

Dezinformačná scéna na Slovensku sa posilnila počas pandémie, no predovšetkým po vpáde ruských vojsk na Ukrajinu. Zaznamenali to aj moji kolegovia, ktorí pripravujú obsah na náš facebook.

„Máme 99 percent prorusky orientovaných komentárov. Je to vidieť hlavne vtedy, keď pridáme niečo s Volodymyrom Zelenským,“ priblížil v marci tohto roka Michal Lukačovič, vedúci vydania TVNOVINY.sk.

Prokremeľská propaganda, zľahčovanie či šírenie nenávisti. To bol dôvod, prečo sme sa aj my rozhodli moderovať naše príspevky.

„Od začiatku vojny na Ukrajine sa zvýšil počet nenávistných komentárov na sociálnych sieťach, a preto sme potrebovali zakročiť,“ hovorí šéfredaktor TVNOVINY.sk Vladimír Mičuda.

Prečítajte si tiež:

​Viacerí internetoví diskutéri, ale aj ľudia z rôznych oblastí hovoria, že moderovanie príspevkov na sociálnych sieťach nesie známky cenzúry.

„Toto je jedna z najčastejších kritík nášho projektu. Odpoveď je jednoduchá, my nikoho necenzurujeme za iný politický názor. Veríme, že každý iný politický názor sa dá vyjadriť bez vulgarizmov, vyhrážok či násiliu. My vlastne iba vynucujeme pravidlá, ktoré Facebook má, ale ich nevynucuje,“ tvrdí Šuster.

Podľa analytičky zo spoločnosti Globsec a ich prieskumu z apríla tohto roku by propagandu, ako aj šírenie dezinformácií zablokovalo až 70 percent Slovákov.

„Náš informačný priestor je extrémne polarizovaný, Elfovia sa do veľkej miery snažia vyčistiť tento priestor od vulgarizmov od zavádzajúcich informácií a nenávistných prejavov,“ dodáva Katarína Klingová z Globsecu.

Viac si pozrite v reportáži priloženej vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Internet

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.