V ukrajinsko-slovenskom pohraničí sa údajne pohybuje tiger. Za jeho zastrelenie hrozí pokuta

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Tiger, ktorého zachytili fotopasce na ukrajinsko-slovenskej hranici, ušiel z domáceho chovu jedného z obyvateľov v obci Strychava na zakarpatskej Ukrajine. Pre TASR to potvrdil riaditeľ Správy Národného parku Poloniny Miroslav Buraľ s tým, že mláďa ešte na začiatku vojnového konfliktu previezli zo zoologickej záhrady z východnej časti Ukrajiny pre prebiehajúce boje. 

"Už teda vieme, o akého jedinca ide, zatiaľ ho však nikto nespozoroval na slovenskej strane, nič sme hlásené nemali, je možné, že sa vrátil naspäť. Ide o niekoľkomesačné mláďa, bolo držané v chove vo voliére, kde sa k nemu chodili fotiť rodiny s deťmi, takže je zvyknutý na prítomnosť človeka," dodal Buraľ.

Poplach odštartoval oznam na sociálnej sieti

Mimoriadna udalosť na slovensko-ukrajinskom pohraničí odštarovala v sobotu podvečer. Objavila sa správa, že na východe Slovenska sa pohybuje tiger, ktorý ušiel zo ZOO na Ukrajine. Informovala o tom FB stránka slovenskej obce Ulič.

"Oznamujeme vám, že v blízkosti obce sa pohybuje tiger, ktorý ušiel zo ZOO na Ukrajine. Žiadame vás, aby ste boli ostražití a obmedzili pohyb mimo svojich domovov. V prípade, že dané zviera uvidíte, volajte na políciu alebo starostovi obce," písalo sa na stránke.

Starosta obce Ulič: Prekročil hranice a smeroval k našej obci

Informáciu potvrdil portálu tvnoviny.sk aj samotný starosta Ján Holinka. "Dostali sme tri varovné telefonáty od polície. Najprv, že sa pohybuje v okolí hraníc, neskôr, že už prekročil hranice a posledná správa, že mieri do katastra našej obce," uviedol starosta.

Tigra dokonca zachytila fotopasca asi 5 kilometrov od obce Brezovec. Údajne sa pohyboval aj v okolí Klenovej.

Varovanie pred šelmou sa v nedeľu pred obedom objavilo aj na FB stránke Polície Slovenskej republiky. Podľa zverejnených informácií polícia dostala varovanie o tigrovi od svojich ukrajinských kolegov v sobotu o 17.30 hodine.

"Obyvateľov vyzývame k zvýšenej opatrnosti a v záujme vlastnej bezpečnosti nepristupujte k žiadnym riskantným krokom," uviedla na záver polícia.

V Poloninách hliadkujú ochranári, pripravený je aj veterinár

Oslovili sme aj ministerstvo životného prostredia, či poľovníci môžu takúto túlajúcu sa šelmu zastreliť bez toho, aby im hrozila pokuta. „V národnom parku Poloniny, kde sa mal tiger objaviť, už hliadkujú zamestnanci aj s veterinármi, ktorí majú uspávacie pušky. Stále však máme málo informácií a nie je ani isté, či tiger na našom území ešte vôbec je,“ povedala v nedeľu  portálu tvnoviny Jana Žjak z komunikačného odboru Ministerstva životného prostredia SR.

Ako dodala, otázku, či poľovníci môžu tigra zastreliť, by sme mali smerovať skôr na Štátnu a veterinárnu správu SR. „Rozhodne by sa však nemali konať nejaké poľovačky na tigra. Je na zozname CITES, ale najmä, je to nebezpečné zviera,“ dodala.

Riaditeľ Štátnej ochrany prírody Miroslav Buraľ mal však konkrétnejšiu odpoveď. "Tiger je chránený druh, tam by hrozila pokuta," dodal.

Ak ho uvidíte, podajte správu na číslo 0911 011 382

Správ Národného parku (NP) Poloniny mala pre ľudí, ktorí by sa stretli s tigrom, nasledovný odkaz "V prípade, ak zaznamenáte jeho pohyb, ihneď podajte správu na naše pohotovostné telefónne číslo - 0911 011 382."

Pozrite si archívnu reportáž, ako tiger v Česku zaútočil na chovateľku koní

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti