Chrípku treba poriadne vyležať

Matka s chorým dieťaťom
Zdroj: shuterstock.com

Jej vírus šíri predovšetkým vzduchom pri kašlaní a kýchaní.

Určite to poznáte. Ráno vám nič nie je a večer ste ako zbitý pes. Bolí vás hlava, svalov sa nemôžete ani dotknúť a začínate mať horúčku. To sú hlavne príznaky choroby, ktorá sa šíri medzi ľuďmi "rýchlosťou blesku" - chrípky. A práve po skončení zimných školských prázdnin jej začalo opäť pribúdať.

Minulý týždeň zaznamenali epidemiológovia o vyše 2 300 prípadov viac ako počas prvého týždňa tohto roku. Doterajšie skúsenosti ukazujú, že počet ochorení sa v priebehu januára zvyšuje, chrípka zvyčajne vrcholí koncom tohto mesiaca a začiatkom februára kulminuje v epidémiu, ktorá postupne postihuje celé Slovensko.

Najhoršie sú prvé dva dni

Vírus chrípky sa šíri predovšetkým vzduchom pri kašlaní a kýchaní. Chorý človek vylučuje vírus z dýchacích ciest, najmä v prvých dvoch dňoch ochorenia. Veľké množstvo vírusu vylučovaného dýchacími cestami chorého a malá dávka vírusov potrebná na vyvolanie infekcie sú jednou z príčin rýchleho šírenia chrípky. 

Sexy bielizeň za prijateľnú cenu presne pre vás. Kúpte tu.

Obdobie nákazlivosti, teda obdobie, kedy sa od chorého na chrípku môžu nakaziť ľudia v jeho okolí, je tri až päť dní od vzniku príznakov u dospelých a do siedmich dní u malých detí.

Zdroj: shuterstock.com

Antibiotiká nezaberajú

Odborníci pri prvých príznakoch radia ostať doma a liečiť sa, pričom chorý by mal zostať doma až do uzdravenia. Na samotnú chrípku neúčinkujú antibiotiká. Mali by sme užívať lieky na tlmenie bolesti hlavy, svalov a zníženie teploty. 

Pokiaľ nevzniknú komplikácie, príznaky po troch až piatich dňoch odznejú. K úplnému uzdraveniu obvykle dôjde do dvoch až štyroch týždňov.

Počas chrípkovej sezóny 2012/2013 potrápila chrípka a jej podobné ochorenia na Slovensku vyše 226-tisíc ľudí, čo predstavuje 13,3 percenta zo všetkých akútnych respiračných ochorení.

Rizikovými skupinami sú najmä ľudia s oslabeným imunitným systémom, chronicky chorí a ľudia nad 60 rokov. Najvyššia chorobnosť je do 15. roku života. Dôvodom je aj fakt, že školské kolektívy sú ideálnym miestom šírenia ochorenia.


BRATISLAVA/zg, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.