Nenašli ste svoj komentár pod našim príspevkom? Možno ho vymazali elfovia s tisíckami ďalších

Komentáre na facebooku
Zdroj: shutterstock.com/Mircea Moira

Od začiatku augusta moderujú diskusie na našich sociálnych sieťach elfovia. Dôvod je jednoduchý. Sociálne siete sú najpopulárnejšou aktivitou ľudí, ktorí na nich denne trávia aj niekoľko hodín.

Tento nový fenomén priniesol nielen pozitíva, ale aj negatívne aspekty vo forme hoaxov. Okrem nepravdivých informácií, sa v diskusiách často objavujú aj nenávistné a vulgárne vyjadrenia. A práve s nimi bojujú naši elfovia.

Za uplynulý mesiac pribudlo pod našimi príspevkami celkovo 209 388 komentárov, väčšina na facebookovom profile. Za toto obdobie skontrolovali elfovia viac ako 148-tisíc komentárov, z nich približne 27-tisíc skryli alebo zmazali.

Komentármi to ale nekončí. Keďže nepribúdajú anonymne, spoločnosť si vytipovala ich autorov, 127 trollov, ktorých podrobne sleduje.

Najčastejšie dezinformácie

Ako sme uviedli, elfovia nemonitorujú len nenávistné komentáre, ale aj dezinformácie, ktorým nečelíme len vo forme samotných príspevkov, ale aj v diskusiách pod nimi. Najčastejšie sa týkajú týchto šiestich tém: vojna na Ukrajine, COVID-19, vakcíny, 1968, NATO či klimatické zmeny.

Najviac dezinformátorov rieši otázku, kto stojí za vojnou na Ukrajine. Podľa niektorých ju vyprovokovala Ukrajina, iní sú presvedčení o Európskej únii, Spojených štátoch, NATO alebo Západe.

Taktiež tvrdia, že Ukrajina pácha genocídu na rusky hovoriacich obyvateľoch, Krym a juhovýchod Ukrajiny boli vždy ruské, Ukrajina je len umelým výtvorom sovietskych vlád Lenina a Stalina, či teóriu, podľa ktorej chce Západ vyprovokovať Tretiu svetovú vojnu, pričom Rusko tomu bráni.

Prečítajte si tiež:

Pretrvávajú aj dezinformácie o COVID-19:

 • Koronavírus bol vyrobený človekom
 • Vyrobený v laboratóriách NATO
 • Biologická zbraň
 • Šíri sa cez 5G
 • Nástroj vlád ako ovládať obyvateľov
 • Čísla nakazených sú vymyslené, zmanipulované
 • Nejde o pandémiu

K nim nadväzujú nepodložené údaje o vakcínach, ktoré sú údajne nástroj na zárobok pre farmafirmy, menia DNA človeka, boli vyvinuté príliš rýchlo a ich vedľajšie účinky sú veľmi nebezpečné až smrteľné. Dezinformátori nezabúdajú ani na takzvané čipovanie a plánované ovládanie ľudí.

Pozrime sa aj na klamlivé komentáre ohľadom NATO:

 • Nemá skutočný záujem viesť dialóg s Rusom
 • Sľúbilo Gorbačovovi nerozširovať sa
 • Je útočná aliancia
 • Obkľučuje Rusko
 • Jeho vojenské cvičenia sú za účelom prvokácie a vyhrážanie sa Rusku
 • Pri vstupe do NATO strácajú krajiny suverenitu

Prečo sme k tomu pristúpili

Prokremeľská propaganda, zľahčovanie či šírenie nenávisti. To bol dôvod, prečo sme sa aj my rozhodli moderovať naše príspevky.

„Máme vysoké percento prorusky orientovaných komentárov. Je to vidieť hlavne vtedy, keď pridáme niečo s Volodymyrom Zelenským,“ priblížil v marci tohto roka Michal Lukačovič, vedúci vydania tvnoviny.sk.

Potvrdili to aj už spomenuté najčastejšie dezinformácie, ktoré sa v komentároch objavujú. Väčšina sa týka vojny na Ukrajine.

„Od začiatku vojny na Ukrajine sa zvýšil počet nenávistných komentárov na sociálnych sieťach, a preto sme potrebovali zakročiť,“ hovorí šéfredaktor TVNOVINY.sk Vladimír Mičuda.

Za agentúrou, ktorá elfov zamestnáva, je katedra komunikácie. Nejde pritom len o pár ľudí, ale veľkú skupinu pracovníkov. Viac sa dozviete v reportáži nižšie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Internet

Dôležité udalosti