Z vládnych limuzín do poslaneckých lavíc. V SaS nastanú veľké personálne rošády

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V strane SaS nastanú po odchode z vlády veľké personálne zmeny. Richard Sulík a spol. si sadnú do parlamentu. Naopak, porúčať sa musia ich náhradníci.

SaS rozšíri opozičné rady. Hegerova menšinová vláda tak bude mať k dispozícii s istotou iba 70 poslancov.

Ak prezidentka prijme ich demisie ministrov za liberálov, môžu si automaticky uplatňovať poslanecký mandát. Z ministrov sa tak stanú poslanci a ich náhradníci si budú musieť zbaliť kufre.

Miroslav Žiak musí prenechať miesto práve svojmu šéfovi. Branislav Gröhling zasa vytlačí z parlamentu Milana Laurenčíka, ktorý je dokonca podpredsedom Národnej rady SR. A odchádzajúca ministerka spravodlivosti nahradí poslankyňu Alexandru Pivkovú.

Vo vláde končia aj štátni tajomníci SaS, ktorí tiež mieria do parlamentu, vrátane Ondreja Dostála. Ten bol na ministerstve spravodlivosti iba päť mesiacov.

Dostálovi musí prenechať miesto Jozef Kanuščák, ktorý sa, naopak, príliš dlho neohrial v parlamente.

Zdroj: TV Markíza

Prečítajte si tiež:

Náhradníci neodchádzajú naprázdno, majú nárok na dva, respektíve tri poslanecké platy. Závisí to od toho, ako dlho boli poslancami.

Odídenci z vlády si prevezmú mandát automaticky po prijatí demisie, skladať sľúb už nemusia. Zúčastniť sa budú môcť hneď na najbližšej schôdzi.

V menšine

Bez SaS trojkoalícia nielenže stratí v parlamente ústavnú väčšinu, ale väčšinu vôbec. Spolu majú iba 70 poslancov.

Už len na otvorenie parlamentnej schôdze je potrebných 76 hlasov, a tak koalícia bude potrebovať minimálne šesť poslancov, ktorí jej s tým pomôžu.

Spoliehať sa budú musieť buď na opozíciu a SaS, alebo na nezaradených poslancov. Niektorých sme oslovili, no o stopercentnej podpore nehovoria.

Bežné zákony budú môcť prechádzať aj s iba 70 hlasmi. Na ich schválenie je potrebná nadpolovičná väčšina prítomných poslancov. To by však časť opozície musela v pléne chýbať.

Zdroj: TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vládna kríza

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.