Budú sa deti učiť v termo oblečení? Školy majú pred drahou zimou veľké obavy

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Riaditelia škôl hľadajú riešenia, ako prežiť prichádzajúcu zimu. Deje sa tak v čase, keď ministerstvo školstva chýba stabilné vedenie. Mnohé zariadenia musia vyriešiť enormný nárast cien za energiu. Preto od prvého dňa v škole začali s úspornými opatreniami.

Pred rokom koronavírusové opatrenia a dnes energetická kríza. Riaditelia škôl špekulujú, ako spraviť, aby prežili, a deti sa nemuseli učiť opäť z domu. Nevedia, ako dlho vydržia a šetria, kde sa len dá.

Obmedziť budú musieť aj kúrenie. V minulosti sme v takýchto prípadoch nosili spodky. Rodičia teraz možno kúpia deťom termo nohavice.

Prečítajte si tiež:

​Odporúčania, ako šetriť, dostali už aj materské školy v Nitre. Ponaučené sú aj deti. Napríklad škôlkarka Sofinka má päť rokov a od učiteliek v škôlke už dávno vie aj to, ako úsporne splachovať. Potrebu šetriť vodou prízvukujú ešte o čosi viac.

„Vedia, že keď si umývajú zúbky, majú si vodu nabrať do pohárika a nemajú nechať vodu pustenú. Aj tým sa šetrí,“ opísala Jana Matúšková, riaditeľka MŠ Piaristická v Nitre.

V tejto škôlke platia len za elektrinu po novom dvakrát toľko, čo vlani, a za plyn ešte viac.

„A nevieme si predstaviť, kde sa to zastaví, pretože toto sú len zálohové platby. Je dosť možné, že keď dostaneme do rúk vyúčtovanie, budeme platiť ešte oveľa viac,“ tvrdí hovorca mesta Nitra Tomáš Holúbek.

Šetria tam, kde sa dá. No napríklad na kúrení šetriť len tak jednoducho môcť nebudú.

„Sú tu maličké deti od troch do šiestich rokov, budeme musieť dbať na nejaký ich komfort a nebudeme môcť drasticky vypínať,“ dodáva riaditeľka materskej školy.

Viac sa dozviete v reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti