Kolíkova ustúpila od trestania hoaxov, za marihuanu chce nižšie tresty a zmeniť sa má aj paragraf 363

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Tresty za šírenie hoaxov nebudú. Ministerstvo spravodlivosti vypustilo z novely Trestného zákona túto kritizovanú novinku. Podľa Márie Kolíkovej nenašli na takúto zmenu podporu.

Novela však rieši marihuanu. Za menej ako gram by už nemalo hroziť väzenie. „Dôležité je, aby sme vedeli rozlišovať, kto sú užívatelia a kto priekupníci,“ vysvetlila ministerka.

Návrh preto určuje presné množstvá drog, od ktorých sa následne odvíja trest. Pri malých množstvách marihuany by viac nemalo hroziť odňatie slobody.

​Ministerstvo plánuje meniť aj paragraf 363. Návrhom chcú okresať právomoci generálneho prokurátora.

Prečítajte si tiež:

Kolíková verí, že aj napriek tomu, že na ministerstve končí, získajú zmeny podporu v trojkoalície, ktorá tak môže ukázať, ako vážne myslela záujem na zjednodušení trestného procesu a skrátení väzieb.

„Snažili sme sa pozrieť na Trestný zákon spôsobom, aby tam, kde môžeme, sme boli k páchateľom láskavejší a tam, kde je namieste zaviesť prísnejšie trestné sadzby, tak sme to urobili,“ načrtla ministerka.

Sudcom má dať novela dobré nástroje na udeľovanie alternatívnych trestov. Rezort navrhuje, aby sa zmeny vyplývajúce z novely po prijatí týkali aj právoplatne odsúdených.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti