Na pozície ministrov už oslovili odborníkov. Matovič avizuje kombináciu klasickej a úradníckej vlády

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vláda by mala byť po odchode ministrov SaS kombináciou úradníckej a klasickej. Uviedol to líder OĽANO a minister financií Igor Matovič (OĽANO) po stredajšom rokovaní vlády.

Dodal, že odborníkov na uvoľnené pozície vo vláde už oslovili a aktuálne diskutujú o viacerých menách. Zároveň chce, aby boli vo vedení rezortov nielen odborníci z daného prostredia, ale aj schopní manažéri.

Rezort hospodárstva si vyžaduje odvahu

„Rozhodli sme sa ísť cestou odborníkov,“ uviedol Matovič. Považuje to za dobré. „Bude to zvláštny koncept,“ poznamenal.

Zodpovednosť za každý rezort podľa neho nesie vždy v prvom rade minister. Čo sa týka politickej zodpovednosti, bude to „spoločná zodpovednosť“.

Nomináciou odborníkov chcú ukázať, že im nejde o posty SaS. Navyše, bude mať podľa neho inú váhu, keď odborník vo vedení rezortu hospodárstva povie, že našli nedorobenú prácu, než keby to povedal stranícky nominant OĽANO.

Podotkol, že za normálnych okolností by bol rezort hospodárstva lukratívnou ponukou, no vzhľadom na situáciu s energiami si to vyžaduje veľkú odvahu.

Prečítajte si tiež:

​Chce však, aby do vedenia rezortu nastúpil človek s plným vedomím si výziev a aktuálnej situácie. Potvrdil, že jedným z mien, o ktorom sa rozprávali s partnermi, je Karel Hirman. Do úvahy však podľa neho pripadajú viacerí.

Matovič sa bojí, že SaS bude chcieť pomstu

V súvislosti s ďalším fungovaním trojkoalície deklaroval, že pri prioritách nemajú rozpory a definované boli aj v desiatich požiadavkách OĽANO pre SaS. „My si za tým stojíme a stotožňuje sa s tým aj Sme rodina," tvrdí.

Dodal, že aj pri exekučnej amnestii nejaká zhoda je. „Veď sme to spoločne sľúbili, máme to v programovom vyhlásení vlády,“ pripomenul s tým, že SaS to dva roky blokovala.

Prečítajte si tiež:

​Čo sa týka koaličnej zmluvy, súčasnú považuje za dobrú a mohlo by k nej stačiť prijať dodatok. Označil to za „technikáliu".

Patrilo by sa tiež podľa neho dovoliť chýbajúcich podpredsedov Národnej rady (NR) SR. SaS už avizovala, že navrhne Martina Klusa. Matovič si ho tam vie predstaviť.

Poukázal však na to, že SaS si nárokuje aj zachovanie doterajších postov predsedov výborov, hoci na ne ako opozícia podľa tradície nemá nárok.

Líder OĽANO sa obáva, že SaS nebude vedieť k vláde pristúpiť konštruktívne a bude sa snažiť pomstiť. Naznačil, že by sa to mohlo odraziť aj na schvaľovaní štátneho rozpočtu.

Za odborníkov bude zodpovedať vláda

Politickú zodpovednosť za odborníkov, ktorí majú vo vláde nahradiť ministrov SaS, bude niesť vláda. Politické strany v koalícii by si voľné rezorty nemali rozdeľovať. Vyplýva to z vyjadrenia premiéra Eduarda Hegera (OĽANO).

Ako poznamenal, aj dnes je politická zodpovednosť na vláde a „tričká" nerozhodujú.

„Politickú zodpovednosť vždy nesú strany, ktoré sú v koalícii. Určite neočakávam, aby niesli títo odborníci nejakú politickú zodpovednosť," uviedol Heger.

K svojej politickej zodpovednosti za vládu, a teda aj nominovaných odborníkov v nej, sa hlási. „Moja vláda, moja zodpovednosť," skonštatoval.

„Ak si myslíte, že to robím preto, aby som sa zbavil politickej zodpovednosti, tak ste na veľkom omyle," upozornil.

Za dôležité považuje, aby voľné posty obsadili ľudia, ktorí budú vedieť zabezpečiť riadny chod ministerstiev. „Ak nezabezpečia, tak ich vymeníme," povedal.

Mená potenciálnych ministrov nechcel konkretizovať. Rovnako nešpecifikoval, či sú už dohodnuté. Zopakoval, že najskôr chce nominácie prebrať s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou.

Viacerí predstavitelia koalície v stredu potvrdili, že miesta vo vláde uvoľnené po demisiách ministrov SaS majú obsadiť   odborníci, pričom nebude určené, ktorá strana bude za rezort politicky zodpovedná.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vládna kríza

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.