Pozrite si, ako sa menil ideál krásy

krásna žena
Zdroj: Profimedia.sk

Dnes vraj muži nepotrebujú "loviť" tak, ako v minulosti.

Ideál krásy, rokmi niekoľkokrát schudol a opäť pribral, rovnako zmužnel, alebo naopak.
Koho sme obdivovali kedysi a za kým nám srdce prahne dnes? A najmä, prečo to tak vlastne je a podľa čoho súdime, čo bolo a je krásne?

Časy sa menia. Stačí porovnať maturitné tablá zo sedemdesiatych rokov a súčasnosti. No a voľakedy sme mnohé obdivovali drsného Roberta Hosseina, no a dnes mnohé ženy nepohrdnú ani sladkým Justinom Bieberom. „Doba je taká, že chlap nepotrebuje chodiť loviť zvieratá," hovorí estetik Viktor Milosavljevič.

Sexy bielizeň za prijateľnú cenu presne pre vás. Kúpte tu.

Takže ani my ženy si už pravdepodobne nehľadáme takého chlapa, ktorý by nám dobre prekúril jaskyňu a ulovil mamuta. No ani väčšina chlapov v nás už nevidí zdravú matku typu krv a mlieko. „Zdravie u nich zohrávalo nejakú inú hodnotu, tak v podstate sa to odrazilo aj v tom, čo považovali za krásne," vysvetlil Milosavljevič.

Kým voľakedy mnohí muži šaleli za oblými krivkami Marylin Monroe, dnes sa mnohým z nich páči takmer mužsky vyzerajúca Cameron Diaz.

„Každá nová generácia, teda nastupujúca mladá generácia sa snaží nájsť si svoje vlastné vzory. Jednak ľudia potrebujú sa stotožniť s niekým a toto vlastne robí ľudstvo, kedy je ľudstvom," ozrejmil sociológ Bohumil Búzik.

Ideál versus idol

Ideál je niečo trošku zvláštne, abstraktnejšie. Pre človeka je to niečo, čo sa celkom dosiahnuť nedá. Najčastejšie si zapamätáme ten vzor, ktorý je vizuálny a vidíme ho. Rôzni moderátori, rôzne hviezdy, ktoré sa niekde objavia, ktoré okolo seba robia rozruch, čo je súčasťou toho, aby sa udržali na seba pozornosť.


Avšak to, že je niekto neustále na očiach, ešte neznamená, že by si zaslúžil napríklad Nobelovu cenu za mier alebo dokázal objaviť liek na AIDS. „Čiže, ak má niekto tento idol, alebo teda, ako sa to hovorí ľudovo, ideál, ešte to neznamená, že aj o nejaký skutočný ideál ide," povedal profesor estetiky Oliver Bakoš.

No zmena ideálu krásy sa netýka len ľudí. Kým jedni obdivujú gotické stavby, pre iných môže mať svoje čaro aj strecha z vlnitého plechu.

Nám aj možno niektoré tie nové umelecké formy, keď sa celkom nezdajú, nepáčia, ale sú nesmierne dôležité, lebo vlastne oni svojim spôsobom potvrdzujú aj to staré umenie.


BRATISLAVA/Henrieta Hajtová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.