Policajný šéf Hamran: Sme zvyknutí na ostrú kritiku od politikov, ale R. Fico prekročil hranicu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Prezident Policajného zboru Štefan Hamran reagoval na tlačovej besede s názvom „Krajina krivých zrkadiel“ na výroky Roberta Fica. Ten na včerajšej tlačovej konferencii útočil na vyšetrovateľov.

„Sme zvyknutí na ostrú kritiku zo strany politikov,“ otvoril tlačovú besedu s názvom Krajina krivých zrkadiel Štefan Hamran. Robert Fico však podľa jeho slov na včerajšej tlačovej konferencii prekročil hranicu.

Fico okrem iného vyhlásil, že na NAKA nepracujú ľudia, ale zvieratá. „Títo ľudia boli niekoľkokrát ocenení a vyznamenaní za svoj prínos v rámci policajného zboru. Boli mimoriadne povyšovaní aj za éry Roberta Fica a jeho vlád.“

V právnom štáte nemysliteľné

Hamran tvrdí, že sa s Ficom v jednej veci stotožňuje, líder Smeru si však podľa jeho slov pomýlil čas ich diania, tvrdí. „Naozaj tu prebiehali zverstvá. Diali sa však za vlády Roberta Fica, o čom svedčia aj rozsudky nezávislých súdov.“

Líder Smeru sa dlhodobo zastáva bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, pri ktorom súd rozhodol, že je vinný. Hamran si myslí, že by sa mal Fico za výroky súvisiace s Kováčikom ospravedlniť, nie útočiť na vyšetrovateľov.

Prečítajte si tiež:

​Na členov policajného zboru podľa Hamrana Fico útočí práve preto, že stíhajú v tejto krajine mocných. Podľa jeho slov ich chce Fico zastrašiť a ovplyvniť tak výsledky ich práce.

 „Je nemysliteľné, aby v právnom štáte prevzal právomoci nezávislého a nestranného súdu nejaký politik na tlačových konferenciách. Ak sa nemýlim, tak v skutočnom právnom štáte je toto výlučne právom nezávislých a nestranných súdov,“ uviedol Hamran.

„Je úplne jedno, čo si myslí o prebiehajúcich trestných konaniach Robert Fico. Je úplne jedno, čo si o nich myslím ja. Podstatné je, čo si myslí súd, ktorý má na stole úplne všetko,“ tvrdí policajný prezident.

Obvinení vyšetrovatelia

Policajný prezident Štefan Hamran očakáva od generálneho prokurátora Maroša Žilinku, že sa vloží do prípadu obvinených štyroch vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) a umožní ho ukončiť, keďže je politicky zneužívaný.

Naznačil podozrivé kroky vyšetrovateľov inšpekcie aj niektorých prokurátorov. Upozornil, že v spise Úradu inšpekčnej služby chýba kľúčový dôkaz, kompletné zvukové nahrávky, čo je povinné zo zákona.

„Aj vo verejnom priestore koluje niekoľko nahrávok, v uzneseniach sú prepisy nahrávok citované, kladie sa vyšetrovateľom za vinu nejaký výrok, ktorý vyšetrovatelia nemajú v podobe zvukovej nahrávky k dispozícii," zdôvodnil Hamran, prečo potrebujú vyšetrovatelia nahrávky, aby sa mohli brániť.

Štefan Hamran. Zdroj: reprofoto

​Pri povolenom nahliadnutí do spisu vyšetrovatelia zistili, že niektoré prepisy nahrávky boli preškrtnuté a nahradené novými upravenými prepismi.

Zvukové nahrávky sú však podľa Hamrana súčasťou pôvodného spisu, v ktorom vyšetrovatelia nie sú stíhaní, keďže z daného prípadu boli vyňatí.

Hamran zdôraznil, že podstatné je to, čo si o prebiehajúcich trestných konaniach myslí nezávislý a nestranný súd.

V tejto súvislosti upozornil na rozhodnutie krajského súdu, ktorý rozhodoval o väzbe vyšetrovateľov, ktorý skonštatoval neopodstatnenosť stíhania vyšetrovateľov NAKA.

Zároveň vyzdvihol podľa neho obdobné rozhodnutie Najvyššieho súdu SR v kauze Očistec, kde sa píše, že nevyplýva podozrenie o manipulovaní výpovedí osôb či s inými dôkazmi, ako na tlačovej konferencii hovoril Fico.

Prečítajte si tiež:

​Súd, naopak, dodal, že vidí snahu o účelové vyvolanie zdania o nezákonnom postupe orgánov činných v trestnom konaní. Zdôrazňuje potrebu kontextu pri interpretácii úryvkov zo spisov či nahrávok.

Štvoricu vyšetrovateľov zadržali vyšetrovatelia Úradu inšpekčnej služby v septembri 2021. Obvinili ich zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a zločinu marenia spravodlivosti.

Dvoch z nich aj v trestnej veci ovplyvňovania pravdivosti výpovedí svedkov. Krajský súd v Bratislave ich 1. októbra 2021 prepustil z väzby na slobodu a skonštatoval, že ich trestné stíhanie je neopodstatnené.

Na generálnu prokuratúru sme sa obrátili s otázkou, prečo obvineným vyšetrovateľom NAKA dodnes neboli sprístupnené zvukové nahrávky alebo ich prepisy. Zároveň sme sa pýtali, prečo sa tieto nahrávky nenachádzajú v ich spise a ako túto skutočnosť vníma generálny prokurátor.

„Generálna prokuratúra Slovenskej republiky žiada prezidenta Policajného zboru SR, ktorý nie je orgánom činným v trestnom konaní, aby nezneužíval svoje postavenie a v neskončených trestných veciach neprípustným spôsobom nevytváral nátlak na činnosť príslušných orgánov činných v trestnom konaní a prostredníctvom svojich jednostranných vyhlásení nemanipuloval verejnú mienku,“ uviedol v odpovedi na naše otázky hovorca generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan.  

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.