Hoax týždňa: Prečo dostali Slováci do schránok povolávací rozkaz do armády?

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V relácii Hoax týždňa sme sa venovali falošnému povolávaciemu rozkazu, ktorý dostali mnohí Slováci do schránok, ale aj tomu, čo odznelo na 70-tisícovom proteste v Prahe.

Odborníci v relácii Hoax týždňa diskutovali s moderátorom Martinom Prôčkom o falošných správach a hoaxoch, ktoré sa na Slovensku šírili posledných sedem dní. Pozvanie prijali redaktor Denníka N Vladimír Šnídl, zakladateľ Mladí proti fašizmu Marek Mach a odborník na informačnú bezpečnosť Tomáš Kriššák.

Za hoax týždňa považuje novinár Vladimír Šnídl povolávací rozkaz, ktorí dostali viacerí Slováci do schránok.

„Je to zaujímavý hoax, pretože je to hoax z offline sveta. Ľudia veria hoaxom, lebo bičujú emócie ako strach, nenávisť a pocit krivdy. Tento falošný povolávací rozkaz vzbudzuje obavy, že v čase, keď je v susednej krajine vojna, Slovák bude musieť narukovať do armády,“ vysvetlil Šnídl.

Marek Mach ľuďom radí, aby na takéto výzvy vôbec nereagovali. „Cieľom môže byť, že autor sa snaží z niekoho si vystreliť a druhým cieľom môže byť šírenie strachu, nepokoja a neistoty medzi ľuďmi,“ dodal Mach.

Tomáš Kriššák pripomína, že Slovenská republika nevyhlásila vojnový stav a nie je dôvod na povolávanie do vojenskej služby. 

Odborníci sa vyjadrili aj k protestu v Prahe, ktorého hlavnou témou bola energetika.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Hoax týždňa

Dôležité udalosti