Rieka Slaná je stále oranžová, domáci musia na trvalé riešenia čakať

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Opatrenia, ktoré objednal a zaplatil štát, zrejme nestačia. Rieka Slaná je ešte stále oranžová. Do nej tekajúca voda zo zatvorenej bane Siderit je i naďalej kontaminovaná.

Mimoriadna situácia trvá a ľudia pri Nižnej Slanej netaja nespokojnosť.

„Odklonili časť povrchovej vody, ktorá vtekala do bane a kontaminovala sa, čiže o to menšia časť tej kontaminovanej vody teraz vyteká do rieky,“ hovorí člen Výboru MO SRZ Rožňava Tibor Varga.

„Obsah kovov vo vode, ktorá vteká do rieky, je síce znížený, ale na druhej strane to bola tak vysoká kontaminácia kovmi, že aj po tomto zriedení obsah kovov nie je stále podlimitný,“ približuje Darina Štyriaková z EKO life Košice.

Riedenie povrchovej a podzemnej vody z bývalej bane síce prinieslo zlepšenie, no iba na pár dní.

„Naďalej je rieka oranžová, určite nespĺňa parametre pre povrchové vody,“ opisuje Varga.

„Áno, voda je stále červená a oranžová a takto to aj zostane, lebo limity pre obsahy kovov, ktoré môžu byť vypúšťané z banskej a ťažobnej činnosti stále nie sú dosiahnuté,“ dopĺňa Štyriaková.

Čaká sa na štát

V bani ťažili železnú rudu, no ukrýva aj iné ťažké a nebezpečné kovy. Tie kontaminujú vodu, ktorá vyteká do rieky. O tom, ako problém riešiť, sa od jari vedú diskusie, aj medzi štátnymi úradmi.

„Prešlo osem mesiacov a doteraz si kompetentné orgány tento problém prehadzovali ako horúci zemiak, žiaľ, rieke to doteraz vôbec nepomohlo,“ tvrdí Varga.

Svoje nápady pritom núkali rôzne organizácie, no záverečné slovo má štát.

Michal Kiča, štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR

„Musia prejsť expertným posúdením zo strany členov medzirezortného krízového štábu,“ hovorí štátny tajomník ministerstva životného prostredia Michal Kiča.

Život v rieke pominul, poriadne opatrní musia byť aj rybári. Rybárčiť môžu nanajvýš na jednej pätine bežného revíru.

Na trvalé riešenia kontaminovanej a nepríjemne sfarbenej rieky tak treba čakať aj naďalej. Rudné bane zatiaľ pokračujú v odčerpávaní vody a pripravujú aj projekt betónových injektáží.

Viac si pozrite v reportáži vyššie.

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti