V kauze obvinených vyšetrovateľov NAKA sa objavil záhadný spis

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nevedia sa dostať k celému kľúčovému dôkazu. Vyšetrovatelia NAKA sa už rok sťažujú, že im nechcú sprístupniť odposluchy, na ktorých stoja ich obvinenia.

Krajská prokuratúra tvrdí, že im dali všetko, čo mohli a mali. V celej kauze sa ale aj objavuje iný - záhadný spis.

Policajtov okolo Jána Čurillu nahrával inšpekčný tím okolo Diany Santusovej niekoľko mesiacov. Odposluchy mali v niekoľkých kanceláriách. Potom ich zadržali a obvinili zo zneužitia právomoci či marenia spravodlivosti.

Stíhaní vyšetrovatelia dlhodobo upozorňujú na to, že sa ku kompletným nahrávkam a ani k ich prepisom nevedia dostať aj napriek tomu, že o to žiadali opakovane.

„Aby sa mohli brániť proti takýmto účelovým vytrhávaním viet z kontextu, ktoré potom menia kompletný význam celého výroku. Takýmto spôsobom sa môže naozaj manipulovať trestné konania. Preto je dôležité, aby to vyšetrovatelia mali,“ uviedol policajný prezident Štefan Hamran.

Spis obvinených vyšetrovateľov má číslo 340, no na scéne sa objavuje ďalší s číslom 171. Údajne pôvodný, a práve tam by mali byť odposluchy kompletné.

„Zvuková nahrávka zostala zrejme ukrytá v tej pôvodnej 171. Inak by sa to nedalo spraviť, keby ste chceli blokovať tú zvukovú nahrávku,“ povedal Hamran.

Do toho iného spisu ich pustiť nechcú, hoci sa odvolávajú na ochranu ich práv. Ich stíhanie dozoruje prokurátor z krajskej prokuratúry Bratislave. Tam zase tvrdia, že policajtom sprístupnili všetko, čo mohli a mali.

„Podľa informácií od dozorového prokurátora zvukové nahrávky, ktoré boli podkladom pre vznesenie obvinenia dotknutým osobám, boli poskytnuté obhajobe a obhajoba opakovane nahliadla do spisu. Opakujem, ktoré boli podkladom pre vznesenie obvinenia,“ priblížil krajský prokurátor Rastislav Remeta.

Pokiaľ má zvuková nahrávka slúžiť ako dôkaz v trestnom konaní, pokiaľ nie je podkladom pre vznesenie obvinenia, nie je zaradená vo vyšetrovacom spise a vyšetrovateľ alebo prokurátor ju nemá umožniť obhajobe.

Situácia sa môže zmeniť vtedy, ak vyšetrovateľ z inšpekcie vyhodnotí, že potrebuje kompletné nahrávky a ich prepisy. Podľa Rastislava Remetu ich potom musí do spisu zaradiť celé a sprístupniť obvineným.

Viac sa dozviete z reportáže vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti