Svadobný závoj Alžbety II. zrejme vyrobili na Slovensku. Tajomstvo zákazky nám odhalila jedna z čipárok

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Kráľovná Alžbeta II. po celý čas vládnutia neurobila v oblasti módy ani jeden prešľap. Mala štýl, ktorý si svet všimol už na jej svadbe. Kráľovskú nevestu zdobil takmer 15 metrov dlhý závoj. Vyrobili ho údajne ženy zo stredného Slovenska. 

Svadba Alžbety II. s vojvodom z Edinburghu Philipom nemala vo svete páru. Budúca kráľovná britského impéria mala na sebe neprehliadnuteľný snehovo biely závoj. Kráľovský dvor si na ušitie vybral zrejme banskú obec s čipkárskou tradíciou Hodruša - Hámre.

V roku 2016 bola Eva Trenčanová poslednou žijúcou čipkárkou, ktorá mala na utajenej zákazke pracovať. „To každá híkal, že aká krásne biela. Vôbec nebolo takej vidno. Nikde,“ povedala nám čipkárka Eva Trenčanová v roku 2016.

Prečítajte si tiež:

Po šiestich rokoch sme opäť navštívili pani Trenčanovú. Dvere od bytu nám však otvorila už len jej dcéra. Svet opustila nedávno. Doma vo svojej posteli vo veku 97 rokov len dva mesiace pred jej veličenstvom.

Ako však píše Denník N, svadobný závoj nemusí pochádzať zo Slovenska. „Ako etnologička chodievam do terénu roky, ľudia porozprávajú všeličo, ale to neznamená, že sa to tak aj naozaj stalo a že to môžeme považovať za relevantné fakty. Tieto vyjadrenia je vždy potrebné preverovať,“ hovorí pre Denník N etnologička Zuzana Denková. Historku prepojenú so Slovenskom nepotvrdzujú ani Kráľovský archív či archív Royal Trust Collection.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti