Krúžkovné od januára nebude, viacerí s ním už počítali

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ak ste čakali, že od januára krúžky vašich detí uhradí štát, tak ste sa tešili predčasne. Príspevok sa vyplácať nebude. Tak, ako ho Igor Matovič vymyslel, tak ho aj teraz odsunul. Záujmové aktivity si tak rodičia budú naďalej platiť z vlastného vrecka.

Od januára mali rodičia mesačne dostávať 60 eur. Tzv. krúžkovné, alebo inak služby deťom, boli súčasťou veľkého rodinného balíčka, ktorý Igor Matovič predstavil v máji. Malo fungovať cez aplikáciu, ktorú mali do konca roka vyvinúť. Zamestnať plánovali 500 nových ľudí, ktorí by sa starali o administratívu.

Po lete však krúžkovné už nie je prioritou.

„Potrebovali sme od ministerstva školstva, aby spolupracovali, lebo je to otázka škôl. Bohužiaľ, pán minister školstva zakázal úradníkom ministerstva školstva, aby akokoľvek spolupracovali, tým pádom to nie je prichystané,“ tvrdí minister financií Igor Matovič.

Prečítajte si tiež:

Namiesto sľúbeného 60-eurového príspevku na krúžky rodičia dostanú vyšší daňový bonus a príspevok na dieťa. Rodičia sa tak sami rozhodnú, na čo peniaze využijú.

Prídavok na dieťa bude od januára vyšší o 20 eur a daňový bonus o 40 a 90 eur. „Beriem to ako rozumný kompromis do ťažkej doby,“ myslí si Matovič.

Športové kluby a komunitné centrá s príspevkom počítali

„Je to veľká škoda, pretože niektorí rodičia, ktorí tu sú, nemajú prácu a nemajú tie finančné prostriedky, aby mohli uhradiť deťom tieto krúžky. Týmto deťom by to veľmi pomohlo,“ myslí si Paulína Punáková z komunitného centra Rožňava.

„Na jednej strane hovoríme o tom, aby deti športovali, na druhej strane štát toto nepodporuje finančne, čiže my sme závislí od členských príspevkov od rodičov. Určite by to pomohlo, keby tieto príspevky boli,“ pridáva sa Jana Sirotová z HC Tatran Stupava.

Prečítajte si tiež:

​Krúžkovné tak, ako ho navrhlo ministerstvo financií, by sa malo stať realitou až v septembri 2024.

 Na názor na krúžkovné sme sa pýtali aj rodičov. Ich reakcie si pozrite v reportáži pod titulkom.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti