Finišujú s kontrolou hárkov, niektoré boli z iného referenda. Prezidentka rozhodne o pár dní

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Čo bude s referendom o predčasných voľbách, sa verejnosť dozvie v najbližších dňoch. Prezidentka Zuzana Čaputová avizuje, že budúci týždeň zrejme rozhodne. Podpisy kontroluje prezidentská kancelária v spolupráci s ministerstvom vnútra.

Skladujú ich pod zámkom, v učebni odboru informačných technológií so zamrežovanými oknami. Pre skladovanie petícií a ich kontrolu nemá prezidentská kancelária žiadne špeciálne priestory.

Z paláca hlásia, že doteraz hlásia vysokú mieru zhody. V súčasnosti sa kontroluje platnosť hárkov i podpisov, to znamená, či spĺňajú všetky náležitosti, ako úplnosť mena, adresa a podpis.

Pri kontrole pracovníci narážajú na bežné problémy, ale nechýba aj jeden kuriózny. Medzi odovzdanými hárkami sa objavili aj nejaké z úplne iných petícií.

Prácu s hárkami nám v neumožnili snímať, robia to desiatky pracovníkov mimo svojho pracovného času v neverejných priestoroch. Žiaden hárok ale nemôže opustiť palác.

Prezidentka sa už začiatkom leta vyjadrila, že prvú z dvoch referendových otázok považuje za ústavne spornú. Preto sa očakáva, že ju dá najprv posúdiť na ústavný súd. Voči druhej výhrady nemá. Tá sa týka samotnej systémovej zmeny ústavy, aby sa vôbec dalo ústavne nesporným spôsobom ukončovať volebné obdobie predčasne. 

Rozhodnutie by malo padnúť budúci týždeň.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti