Dôchodkyňa spadla a skončila na vozíku. Obec jej nechce povoliť namontovať stoličkový výťah

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Pred piatimi rokmi spadla zo schodov pri odčítavaní vodomerovom v bytovom dome. Vážne si poranila chrbticu a musela absolvovať niekoľko operácii. Dnes sa nemôže postaviť na pravú nohu. Pani Hummelová teraz nezápasí len so zdravotnými problémami, ale aj s vedením obce. 

Pani Hummelová z Častkoviec chcela dožiť život dôstojne, a tak požiadala o príspevok na stoličkový výťah. Schvaľoval ho posudkový lekár.  

„Vždy ma voľakto ťahá. Jeden mi prekladá nohu a dvaja ma ťahajú hore,“ uviedla žiadateľka. „A nie jeden, tam sú aj piati. Všetci to posúdili a priznali mi, že teda mám už dokonca ZŤP s červeným pásom, to znamená s doprovodom,“ doplnila.

Do obecného bytu, v ktorom žije jedenásť rokov, sa bez pomoci nedostane. Uľahčil by jej to práve stoličkový výťah. S tým ale obec nesúhlasila. Pani Hummelovú a ani obec, ktorá je vlastníkom nájomných bytov, by pritom takýto výťah nestál ani cent. 

„Obecné zastupiteľstvo rozhodlo o tom, že sa nedovolí nainštalovať schodolez, alebo teda stoličkový výťah, do nášho nájomného bytu,“ uviedol Dušan Bublavý, starosta obce Častkovce.

Obec sa bojí, že by tým porušili projektovú dokumentáciu a museli by vrátiť štátnu dotáciu.

„Obecné zastupiteľstvo prekročilo zákon, keď vôbec hlasovalo o tom, či schváli alebo neschváli montáž stoličkového výťahu,“ dodala Elena Koritšánska, hovorkyňa Úradu komisára pre osoby so zdravotným postihnutím.

Obec jej ponúkla výmenu rovnakého bytu na prízemí, ktorý ma bezbariérový prístup, to ale odmietla.

Viac sa dozviete z reportáže vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti