Prekonala bulímiu aj popôrodnú depresiu. Dostať sa včas k odborníkovi je však na Slovensku takmer nemožné

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Duševný stav Slovákov sa zhoršil. Môže za to pandémia, ale aj vojna v susednej krajine. Dostať sa k psychiatrovi je však u nás stále u problém. Odborníci našli riešenie, ako zdravotnú starostlivosť o psychicky chorých pacientov zlepšiť.

Zuzka začala mať psychické problémy v trinástich. Vtedy prekonala bulímiu. Po narodení druhého syna si ju našla ďalšia diagnóza – popôrodná depresia.

„Mala som pocit, že som sama, mala som pocit, že všetci naokolo dojčiť môžu, mala som z toho extrémne zlé pocity. Vsugerovala som si, že mňa ten môj syn nebude mať rád. Že bude niečo menej, že ja som niečo menej,“ opisuje svoje stavy Zuzana Mráčková.

Aj z tejto diagnózy sa dostala. No jej cesta za duševným zdravím stále trvá. Pravidelne chodí k psychiatričke a začala užívať antidepresíva. Hovorí, že ak by ich nasadila skôr, mohla sa cítiť lepšie.

„Vždy som bola taká, že ja to zvládnem, nepotrebujem to. Možno by som nebola tam, kam som sa dostala v marci. Pred pár dňami bol svetový deň proti samovraždám. Nedostala som sa až tam, ale veľmi intenzívne som nad tým rozmýšľala,“ priznáva Zuzana.

Prečítajte si tiež:

Depresia je najrozšírenejšie psychické ochorenie na svete. Na Slovensku ňou podľa odhadov trpí 3 až 3,5 percenta ľudí. Skutočné čísla sú však oveľa vyššie.

Medzinárodný prieskum odhalil, že až 30 percent Slovákov má mierne závažnú alebo ťažkú depresiu. Stres a úzkosť z vojny na Ukrajine pociťuje 70 percent z nás. Psychický stav v dôsledku pandémie sa zhoršil viac ako 20 percentám.

„Pre mnohých je toto prvé katastrofické obdobie. Nestretli sa s krízou takých veľkých rozmerov. Určite to prospieva k dušenej nepohode,“ upozorňuje psychiatrička Vanda Valkučáková.

Aj keď naše duševné zdravie dostáva zabrať, zdravotná starostlivosť sa nikam neposúva. Na stotisíc ľudí ordinuje len päť psychiatrov, zatiaľ čo priemer EÚ je 17. Na vyšetrenie psychicky chorí pacienti čakajú sedem týždňov.  

Prečítajte si tiež:

Ročne nás stojí liečenie psychicky chorých pacientov 25 miliónov. To sú náklady, ktoré majú zdravotné poisťovne. Keď sa pozrieme na celkové náklady, tak sa pohybujeme okolo 770 miliónov eur ročne.

Riešením by mohli byť aj komunitné centrá. V nich budú okrem odborníkov pôsobiť aj ľudia, ktorí sa zo psychických diagnóz vyliečili.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.