Ministri za SaS už majú nástupcov. Prezidentka Čaputová vymenovala nových členov vlády

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala nových ministrov vlády. Ministrom hospodárstva sa stal Karel Hirman, šéfom rezortu spravodlivosti Viliam Karas a ministerstvo zahraničných vecí povedie Rastislav Káčer.

Hlava štátu odovzdala dekréty o prijatí demisie štyroch ministrov za SaS – Richarda Sulíka, Márie Kolíkovej, Ivana Korčoka a Branislava Gröhlinga.

Rezort školstva bude dočasne spravovať premiér Eduard Heger. Meno nového ministra školstva chce oznámiť v najbližších dňoch. Deklaroval, že školstvo je pre vládu veľkou prioritou.

„A preto vyberieme za ministra školstva spomedzi kandidátov toho najlepšieho,“ zdôraznil Heger.

Ministri za SaS podali demisie po tom, ako koaliční partneri počas vládnej krízy nenaplnili ich požiadavku na odchod lídra OĽaNO Igora Matoviča z vlády. Vládna kríza sa vyostrila pre pretrvávajúce nezhody Matoviča a predsedu SaS Sulíka.

​Sulík aj ďalší exministri za SaS Branislav Gröhling a Mária Kolíková sa vrátia do parlamentu. Hegerova vláda bude pokračovať ako menšinová, teda bez väčšiny hlasov v parlamente.

Oceňuje odbornosť

Zuzana Čaputová v príhovore kriticky reagovala na skutočnosť, že koalícia zatiaľ nenašla kandidáta na ministra školstva. Ocenila, že novými ministrami sú odborníci vo svojich odboroch.

Podľa vlastných slov im želá, aby viedli svoje rezorty tak, ako to od nich vyžaduje ústava a očakávajú občania. Na presadzovanie svojich návrhov však budú musieť v parlamente potrebovať aj hlasy politických oponentov, vyhlásila.

„O nič menšie v tejto chvíli nejde, ako previesť našu krajinu krízou a pomôcť ľuďom, ktorých kríza môže zraziť na kolená,“ podotkla.

Najväčšie očakávania sú v tejto súvislosti spojené s rezortom hospodárstva. O Karlovi Hirmanovi hovorí ako o skúsenom expertovi. Očakáva od neho i podporu podnikateľského prostredia.

Zdroj: TASR/TVNOVINY.sk

​Nového šéfa rezortu diplomacie Rastislava Káčera považuje za skúseného diplomata a experta na bezpečnostnú politiku. Očakáva, že súvislosti ruskej agresie bude ešte viac tlmočiť verejnosti a prispeje tak k boju proti dezinformáciám a hybridným hrozbám.

Viliam Karas ako nový šéf rezortu spravodlivosti si musí podľa prezidentky získať rešpekt všetkých justičných zložiek a verejnosti tak, ako si ho získal v pozícii šéfa Slovenskej advokátskej komory.

Dočasným vedením rezortu školstva poverila premiéra Eduarda Hegera s požiadavkou, aby jej meno nového ministra alebo ministerky oznámil čo najskôr.

Demisie kvarteta ministrov sa prezidentke neprijímali ľahko. Ich pôsobenie na ministerských postoch sa podľa nej nedá hodnotiť komplexne, lebo skončili v polčase.

Nových ministrov predstavil aj Eduard Heger. Viac si pozrite v priloženom videu:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti