Mobily Slovákov zahltili záhadné telefonáty. Anglicky hovoriaci hlas, alebo automat ich láka do pasce

pozor na podvodné telefonáty
pozor na podvodné telefonáty

Stalo sa aj Vám, že Vám volalo číslo, ktoré ste nepoznali a po zodvihnutí sa ozval anglický hlas? Pozor, ide o podvod. Ak poslúchnete jeho pokyny, môžete prísť o peniaze.

V posledných hodinách vyzváňajú telefóny naprieč celým Slovenskom. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o slovenské číslo, všetko však nasvedčuje tomu, že ide o šifrované spojenie. 

Pánovi Františkovi volalo neznáme číslo za posledné dva dni celkom štyrikrát. Zakaždým však iné. „Vždy, keď som zodvihol, ozval sa nahratý ženský hlas. V angličtine mi oznámila, že môj občianský preukaz bol zneužitý na trestnú činnosť. Na konci ma vyzvala, aby som stlačil jednotku, ak chcem komunikovať s políciou. Ak to však urobíte, za telefonát draho zaplatíte,“ opísal svoju skúsenosť pre tvnoviny.sk pán František z Bratislavy.

Pani Renáte z Levíc sa naopak po zodvihnutí nikto neozval. Keď sa však telefonáty opakovali, zavolala späť. „Zodvihol nejaký pán, ktorý o ničom nevedel. Volala som mu hneď na to, ako volal on mne. On ale tvrdil, že v ten deň ešte nikomu nevolal,“ povedala udivene s tým, že všetky čísla, ktoré jej volali, zablokovala.

Prečítajte si tiež:

Oklamaná Slovenka už prišla o stovky eur

Na podvod upozorňuje aj polícia. Na svojom facebookovom profile zverejnila príbeh 23-ročnej Gabriely, ktorú takto kontaktoval „pracovník Europolu“ pod menom James Hector. Rovnako ako v prípade pána Františka, aj jej doklady mali byť použité na ilegálnu činnosť. Konkrétne malo ísť o kreditné karty, ktorými boli zaplatené drogy a zbrane.

Gabriela mu pod stresom odpovedala na otázky a prezradila mu nie len to, koľko má na účte peňazí, ale aj svoju adresu. Falošný „pracovník Europolu“ jej potom ponúkol pomoc s tým, že ak chce zvyšok svojich peňazí ochrániť, mala by ich previesť na účet vytvorený na stránke Wise.

Po presviedčaní nakoniec na požadovaný účet poslala dohromady takmer 1500 eur.

Varovanie od polície

Polícia vyzýva ľudí, aby boli v prípade takýchto telefonátov obozretní. „Neposkytujte žiadne zo svojich autentifikačných a verifikačných údajov k žiadnym bankovým službám, či produktom,“ píše polícia. 

Zároveň upozorňuje, aby ste nikomu nedávali údaje k platobným kartám či heslo do internetbankingu.

Pri podobných podvodoch polícia už skôr odporúčala takéto telefonáty ignorovať, čísla blokovať, poprípade nahlásiť to svojmu operátorovi.

Pozrite si reportáž o podobných falošných telefonátoch, ktorú sme odvysielali dňa 9.8.2022:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti