Prieskum o utečencoch z Ukrajiny: Takmer 90 percent Slovákov si myslí, že štát by sa mal starať viac o vlastných občanov

Utečenci z Ukrajiny prechádzajú cez hraničný priechod vo Vyšnom Nemeckom
Utečenci z Ukrajiny prechádzajú cez hraničný priechod vo Vyšnom Nemeckom Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Takmer 90 percent Slovákov si myslí, že štát by sa mal starať viac o vlastných občanov, nie o všetkých bez rozdielu. Vyplynulo to z prieskumu postojov verejnosti k ľuďom utekajúcim z Ukrajiny, ktorí ostali na Slovensku. Prieskum realizovala Nadácia Milana Šimečku v spolupráci s agentúrou Focus v júni tohto roka na vzorke 1005 respondentov.

„Z výskumu vyplýva, že hoci sme na Slovensku zaznamenali historicky najväčšiu vlnu solidarity s ľuďmi na úteku, ukazuje sa, že táto situácia prináša mnohé obavy a neistoty. Je to prirodzené a pochopiteľné, o to viac je dôležité pracovať nielen s prichádzajúcimi, ale aj širokou verejnosťou,“ uviedla riaditeľka Nadácie Milana Šimečku Veronika Fishbone Vlčková.

Väčšina respondentov podporuje názor, že pomoc ľuďom utekajúcim z Ukrajiny je na úkor slovenského obyvateľstva. Až 72,2 percenta ľudí si myslí, že štát momentálne prehliada aj podporu iných cudzincov žijúcich na Slovensku.

Prečítajte si tiež:

Až 90 percent slovenskej verejnosti zastáva názor, že ak chcú byť ľudia z Ukrajiny prijatí v slovenskej spoločnosti, mali by sa o to usilovať hlavne oni sami. Časť opýtaných by utečencov z Ukrajiny nikdy v spoločnosti neprijala.

Prieskum tiež ukázal, že ľudia prichádzajúci z Ukrajiny, ktorí by sa chceli na Slovensku usadiť, mali by prijímať slovenský spôsob života, mali by sa mu vedieť prispôsobiť a byť pre Slovensko "prínosní." Za prínosných ich považuje približne jedna tretina opýtaných. Naopak, ako záťaž ich vníma 63,5 percenta.

Nadácia Milana Šimečku zisťuje postoje Slovákov voči migrácii, kultúrnej rôznorodosti a cudzincom každý rok. Z výskumov podľa nej vyplýva, že práve osobná skúsenosť s ľuďmi z cudziny pomáha odstraňovať bariéry medzi nimi a domácim obyvateľstvom.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Migrácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.