Domáce

Prečítajte si, čo dnes spoločne sľúbili lídri strán SNS a Sieť

Radoslav Procházka
Radoslav Procházka Zdroj: TASR

Každý bude musieť zdokladovať majetok nad 500.000 eur.

Ak sa po budúcoročných parlamentných voľbách dostane do vlády Slovenská národná strana (SNS) alebo Sieť, sprísnia majetkové priznania. V dnešnej relácii TA3 V Politike to uviedli lídri týchto strán Andrej Danko (SNS) a Radoslav Procházka (Sieť).

„Každý bude musieť zdokladovať majetok nad 500.000 eur," vysvetlil Danko s tým, že dnešná forma majetkových priznaní je natoľko všeobecná, že prakticky nemá zmysel. „Ja viem zdokladovať každý billboard, každé auto, čo používam," poznamenal Danko. Procházka dodal, že podľa Siete by mal nepriznaný majetok prepadávať v prospech štátu.

Základná téza jeho strany je jednoduchý a efektívny štát. "Cieľom Siete nie je teatrálne loviť Gorily, ale urobiť všetko pre to, aby sa vôbec nemohli rodiť," povedal Procházka. 

Slovenská národná strana chce, naopak, úlohu štátu posilniť. Podporuje odkúpenie podielu v Slovenských elektrárňach (SE) zo strany štátu, zdanenie bánk, obchodných reťazcov a monopolov. „Vieme o maďarskom záujme kúpiť podiel v SE, je krytý záujmom ruským," povedal Danko.

Jeho strana chce podporovať prioritne slovenské výrobky a slovenských podnikateľov. „Mám obrovské problémy s Viktorom Orbánom, keď hovorí napríklad o Trianone. Ale musím uznať, že podporu domácej ekonomiky majú na úrovni," povedal Danko. 

Podľa predsedu SNS je viditeľný trend západných firiem rýchlo vyťažiť maximum z investície v nových štátoch Európskej únie a potom ju predať. „Deväťdesiat percent ziskov zo Slovenska odchádza," povedal Danko. Dodal, že investorov netreba zo Slovenska odháňať, ale treba s nimi rokovať o tom, aby časť svojich ziskov venovali na verejné ciele, napríklad sponzoring športových klubov.

Obaja politici si pripomenuli 154. výročie prijatia Memoranda národa slovenského, Danko zdôraznil, že stálo pri zrode jeho strany.

SNS súhlasí s dôvodmi, kvôli ktorým bol tento týždeň premiér Robert Fico (Smer-SD) na rokovaní v Moskve, zvlášť dôležitá je podľa Danka otázka budúcnosti tranzitu plynu. „Rusov ani Američanov Slovensko nezaujíma. Tak sa poďme aj my zaujímať o seba," reagoval na otázku, či bola táto cesta, krátko po tom, čo Moskva vydala zoznam európskych politikov, ktorým zakazuje vstup na svoje územie, vhodná.

Naopak, Procházka by ju považoval za zmysluplnú, len ak by premiér v Rusku dosiahol niečo konkrétne. „Vrátil sa z Moskvy bez výsledku," povedal. 

V tomto zmysle sa v relácii vyjadril aj predseda SMK József Berényi. Na otázku, či pôjde jeho strana do volieb samostatne alebo v koalícii, odpovedal, že žiadne spájanie nepripravujú. „Ideme samostatne s tým, že sme ponúkli miesta na kandidátke aj občianskym aktivistom," povedal.

Koalíciu nepripravuje ani strana SKOK Juraja Miškova. „Nešiel som do politiky preto, aby som sa spájal s inými stranami, ale preto, že chcem dosiahnuť zmenu," povedal v TA3 Miškov.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti