Premiér Heger: Neprepadávajte panike, vysoké školy zostanú otvorené

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) po rokovaní vlády uviedol, že k zatvoreniu vysokých škôl nedôjde. Tento týždeň dali jeho kabinetu ultimátum, že ak im nepomôže s vysokými cenami energií, od 17. novembra prerušia prezenčnú výučbu. 

„Chcem upokojiť občanov. Ak si niekto myslí, že si nebudeme všímať tento problém, ste na veľkom omyle,“ povedal.

Žiadna krajina v Európe podľa jeho slov momentálne s istotou nevie garantovať, za akú cenu budú domácnosti alebo firmy energie nakupovať. Odvoláva sa na návrhy Európskej komisie, o ktorých sa bude rokovať.

„Dnes som vydal pokyn, aby mi všetky základné, stredné a vysoké školy poskytli presnú informáciu, akú majú ročnú spotrebu elektrickej energie. Podľa toho vieme napočítať, aký majú dopad na rozpočet,“ povedal premiér.

Táto informácia by zrejme do piatka mohla byť dostupná. Eduard Heger ju chce potom posunúť na ministerstvá hospodárstva a financií.

Prečítajte si tiež:

Slovenská vláda v stredu opatrenia k energiám neschvália, ministri ich avizujú na budúci týždeň.

Slovenská rektorská konferencia upozorňuje na to, že vysokým školám na Slovensku hrozí kolaps. Vyzvala preto vládu, aby zvrátila negatívny vývoj ich financovania či kompenzovala výpadky spôsobené energetickou krízou.

Ak sa tak nestane, od 17. novembra prestanú vysoké školy vyučovať.

„Vysoké školy sú na pokraji kolapsu. V ostatných rokoch už nie je možné hovoriť o ich rozvoji, no dnes ani o ich dôstojnom prežití či prežití vôbec,“ zdôrazňuje konferencia vo svojom vyhlásení.

„Všetkým rektorom, všetkým vysokým školám, prosím vás, neprepadávajte panike, nie je na to žiadny dôvod,“ dodal Heger.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti