Teplé počasie mnohých domýlilo: Babie leto ešte len príde, teraz Slovensko ovládol iný meteorologický jav

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Na Slovensku sa čoskoro výraznejšie ochladí, pričom treba počítať aj s početnými zrážkami. Mnohí si tak myslia, že sa nadobro skončilo babie leto. Ide však o omyl. Toho, čo sme boli svedkami v posledných dňoch, totiž bol iný meteorologický jav - tzv. neskoré, inak povedané mariánske leto.

Viac ako týždeň na Slovensku prevládalo slnečné počasie, no s chladnými ránami a večermi. Teploty sa s prehľadom šplhali až nad 25 stupňov Celzia. Pripomíname, že 1. septembra sa začala meteorologická jeseň.

„V takmer všetkých dňoch tohto obdobia boli zaznamenávané aspoň letné hodnoty teploty vzduchu (25 °C a viac) a tieto sa prechodne nevyskytli až na začiatku druhej dekády septembra. Takže v tomto období bolo v počasí možné registrovať viac prejavov neskorého leta ako jesene,“ uviedol klimatológ Pavel Faško.

Prečítajte si tiež:

​Babie leto ešte len čaká na svoju príležitosť

Podľa odborníka babie leto ešte len čaká na svoju príležitosť. Momentálne totiž prichádza ochladenie. Teploty postupne klesnú pod 20 stupňov. Treba počítať aj s výdatnými zrážkami.

„Po citeľnom ochladení bude chladnúť v nasledujúcich dňoch rýchlo zemský povrch, takže sa budú zlepšovať podmienky na stabilizáciu tlakových výše. Ak by sa v priestore, kde sa nachádza aj Slovensko, presadil potom v počasí vplyv tlakovej výše, ktorá by sa nepremiestňovala rýchlo, alebo by postupovala len pomaly smerom na juhovýchod, tak by mohli nastať podmienky pre babie leto,“ vysvetlil Faško.

Ak by sa babie leto nevyskytlo do konca septembra, vôbec netreba zúfať. Podľa klimatológa sa môže vyskytnúť aj počas októbra, prípadne na začiatku novembra.

„V najnovších klimatických podmienkach má niekedy dosť veľký problém prejaviť sa u nás vo svojej ideálnej podobe, častejšie sa teraz jeho výskyt zvykne prerušovať alebo sa ani neprejaví,“ ozrejmil Faško.

Prečítajte si tiež:

​Babie leto v plnej kráse

A ako by teda malo vyzerať vo svojej ideálne podobe?

„U nás sa vyznačuje výraznejším rozdielom medzi maximálnou a minimálnou dennou teplotou vzduchu. Cez deň by však nemalo byť veľmi teplo, v noci a ráno by už malo byť chladno a môžu sa vyskytovať aj slabé mrazy,“ uviedol klimatológ.

Zároveň dodal, že slnečný svit môže niekde v nižších polohách ráno a predpoludním prechodne rušiť hmla alebo nízka inverzná oblačnosť.

„Ideálne je, ak fúka iba slabý vietor a tento potom môže transportovať pavučinové vlákna,“ uzavrel Faško.

Predpoveď počasia na najbližšie dni si môžete pozrieť hore vo videu.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Počasie

Dôležité udalosti