Počet týraných detí podľa štatistík klesá. Odborníčka však hovorí, že čísla sú nepresné a chýba práca v teréne

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Sú veľmi zranené a trvá dlho, kým začnú niekomu veriť. Počet týraných detí, ktoré štát rodinám odobral, za ostatné roky klesol. No podľa odborníkov sa pod priaznivými číslami môže skrývať celkom iná realita. 

Prípad, ktorý otriasol Slovenskom: Päťročné dievčatko roky nikomu nechýbalo. Rodičia Lucku utýrali na smrť. S jej telíčkom žili v byte tri roky a nikto na nič neprišiel. Okrem manželov Hrotákovcov potrestal súd aj sociálnu pracovníčku, ktorá smrti Lucky nezabránila.

Vo väzení pre týranie vlastného syna skončil aj sériový vrah Miroslav Lehotský. Dieťa skončilo v rukách štátu.

Prednedávnom sa prevalil ďalší prípad. Matka zo Šale vysielala zaobchádzanie s deťmi na sociálnej sieti naživo. Ona je vo väzbe, synovia v opatere odborníkov.   

„Deti prídu veľmi zranené, potrebujú špeciálneho pedagóga, terapiu, bezpečný priestor, začať dôverovať ľuďom, sú ticho, pokiaľ ho majú, až vtedy začínajú rozprávať cez príbehy cez kresby,“ vysvetľuje riaditeľka centra Slniečko Mariana Kováčová.

Takéto deti potrebujú odbornú pomoc a bezpečný priestor, aby sa o traumách rozhovorili. Podľa štatistík počet odobratých detí v súvislosti s týraním klesol. 

„Tých reálnych čísiel je určite viac a potrebujeme viac ísť do terénu, viac naučiť ľudí, ktorí sa s deťmi stretávajú, aby vedeli identifikovať prejavy, ktoré môžu znamenať, že dieťa je týrané alebo sexuálne zneužívané. Veľa urobila aj korona, nechodilo sa do terénu, tieto dva roky naozaj mohol klesnúť počet aj z týchto dôvodov,“ myslí si Kováčová.

Naopak, najviac detí skončilo v domovoch v roku 2016. Odborníčka hovorí, že je za tým súbor faktorov.

„Začali rôzne národné programy a projekty, ktoré zvýšili počet pracovníkov priamo v teréne, to je jedna vec. Druhá vec je, že mali sme vtedy voľné miesta  v zariadeniach a nikto nás netlačil, aby sme ich znižovali,“ dodáva Kováčová.

Na ústredí práce sme sa pýtali, či takéto deti umiestňujú do náhradných rodín. 

„Pobytové opatrenie v zariadení na výkon rozhodnutia súdu nie je z dlhodobého hľadiska optimálnym riešením situácie dieťaťa. Vždy je vyvíjané úsilie k prijatiu alternatívy návratu do pôvodnej biologickej rodiny, pokiaľ to okolnosti umožňujú, prípadne alternatíva náhradnej osobnej starostlivosti,“ uviedla hovorkyňa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Barbara Túrosová.

Údaje o tom, koľko z nich sa naopak po čase vráti do vlastnej rodiny, ústredie nemá. Ak sa tak stane, v takom prípade podľa odborníčky pracujú s ich  blízkymi pracujú a deti sledujú, či sú v bezpečí.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti