Hoax týždňa: Šéfka Európskej komisie si umýva ruky nad vysokými cenami energií

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V relácii Hoax týždňa sme sa venovali videu, na ktorom predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vraj ukazuje, ako šetriť energiami počas energetickej krízy, ale aj údajne hajlujúcej kráľovnej Alžbete ll.

Odborníci v relácii Hoax týždňa diskutovali s moderátorkou Gabrielou Kajtárovou o videu, na ktorom si šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová umýva ruky. Pozvanie prijali redaktor Denníka N Vladimír Šnídl, zakladateľ Mladí proti fašizmu Marek Mach a overovateľ faktov pre agentúru AFP Robert Barca. 

Za hoax týždňa označili video, na ktorom šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová umývaním rúk vraj radí ľuďom ako šetriť teplou vodou.

„Toto video bolo hrubo vytrhnuté z kontextu, pretože pôvodne bolo na Twitterovom účte predsedníčky Európskej komisie zverejnené 22. marca 2020, čo znamená celkom na začiatku prvej vlny pandémie ochorenia COVID-19. Z pôvodného videa boli taktiež odstrihnuté titulky, v ktorých bol vysvetlený hygienicky správny postup,“ objasnil pôvod videa Barca.

Podľa Mareka Macha je dôvodom uchytenia sa takýchto hoaxov téma, ktorej ľudia nerozumejú, no týka sa ich. „Mnoho ľudí nevie a má obavu z toho, ako sa bude táto situácia vyvíjať. Nie tak úplne celkom tomu rozumejú. A toto je to perfektné živné podhubie práve pre tvorbu dezinformácií. Strach v spojitosti s nedostatočnou informovanosťou,“ vysvetlil Mach.

Odborníci sa vyjadrili aj k fotografii, na ktorej zosnulá britská kráľovná Alžbeta ll. údajne hajluje.

Pozrite si aj minulotýždňovú reláciu, v ktorej odborníci označili za hoax týždňa povolávací rozkaz, ktorý dostali viacerí Slováci do schránok.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Hoax týždňa

Dôležité udalosti