Školy stále nevedia, ako budú kúriť. Rodičia sa boja návratu dištančnej výučby

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Budú sa znovu učiť z domu? Medzi rodičmi sa stále viac skloňuje slovo dištančná výučba. Riaditelia to síce považujú za krajnú možnosť, no peniaze na kúrenie v školách sú v nedohľadne. Tak ako nový minister školstva, ktorý by problémy mohol riešiť.

Školský rok sa ešte len rozbehol, no riaditelia sú každým dňom zúfalejší. Faktúry za energie sú stále vyššie.

„V minulom kalendárnom roku sme platili za elektrinu 500 eur a tento rok je to už tisíc, takže vidno tam rapídne zvýšenie,“ hovorí riaditeľ základnej školy v Košiciach Martin Fazekaš.

Väčšie obavy však riaditelia majú z kúrenia. Školy sa otvárajú už o šiestej ráno a zatvárajú o osemnástej, keď už cítiť chlad.  

„Máme stres, či budeme mať peniaze na zaplatenie energií. Nehovoriac o tom, že na Hornej Orave sa kúri ešte uhlím. Aj keby ten zriaďovateľ peniaze našiel, tak nemá čím zakúriť. Sme na začiatku vykurovacej sezóny a my nevieme, čo bude,“ varuje riaditeľka bratislavskej základnej školy Eva Horníková.

Zastupujúci minister školstva sa snažil tento týždeň riaditeľov upokojiť a riešenie sľubuje čoskoro. Školám dal pokyn, aby mu poskytli svoju ročnú spotrebu.

Školy však túto informáciu ministerstvu školstva tento rok posielali už dvakrát.

„S týmito údajmi narábalo ministerstvo školstva už dávno predtým. Pretože všetky naše zmluvy sú uverejnené. Musia byť zo zákona. A tú spotrebu za 2021 a za 2022 sme mali v plánovaných rozpočtoch,“ upozorňuje Horníková.

Dodáva, že na riešenie bolo už včera neskoro. Ak by riaditelia pristúpili k radikálnemu zatvoreniu škôl, doplatia na to rodičia. Napríklad Samuel, ktorý má dve deti a nedávno postavil dom.

„Nie som s tým spokojný, ale čo môžem robiť. Sme štvorčlenná rodina. Mám synčeka, ktorý má tri roky, a dcéru, ktorá je štvrtáčka,“ hovorí Samuel. S nákladmi na energie navyše to nebude mať ľahké.

„Ak doma zostanú deti, bude to problém. Spotrebuje sa viac energie na ohrev vody a vykurovanie. Bude musieť byť pripojená na internet. Rodinný rozpočet to neskutočne zaťaží, hlavne teraz, keď idú hore tie ceny,“ dodáva Samuel.

Zatiaľ čo školy nevedia, za čo budú kúriť, ministerské kreslo je stále neobsadené. Premiér chce nového nástupcu predstaviť najskôr prezidentke. Tá je však momentálne v zahraničí a vráti sa budúci piatok. A tak si školy, ale aj verejnosť, budú musieť ešte počkať.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti