Nová štúdia: Zelený čaj blokuje lieky na vysoký tlak

Zelený čaj
Zdroj: Internet

Ak vypijete niekoľko šálok zeleného čaju, lieky na tlak sú neúčinné.

Nečakané vedľajšie účinky zeleného čaju zistili japonskí lekári. Aj na Západe čoraz obľúbenejší nápoj totiž zamedzuje vstrebávaniu tzv. betablokátorov, liekov spomaľujúcich činnosť srdca a znižujúcich teda krvný tlak. Ukázalo sa to pri podávaní lieku nadolol predpisovaného proti hypertenzii.

Zdroj: Internet
Napísal to časopis Clinical Pharmacology & Therapeutics. Lekári podávali pacientom, liečeným nadololom kvôli vysokému tlaku, niekoľko šálok zeleného čaju denne. Následný rozbor ich krvi ukázal, že hladina lieku bola nižšia, než zodpovedalo bežne dosahovaným hodnotám. Normálne dávkovanie lieku bolo jednoducho neúčinné.

Hoci príbalové letáky upozorňujú na rušivé pôsobenie liekov a niektorých ďalších prostriedkov vrátane ovocných nápojov, informácie k medikamentu nadolol zmienku o zelenom čaji ako blokátora neobsahuje. Rovnaký negatívny vplyv na účinnosť niektorých liekov sa potvrdil nedávno aj po konzumácii grapefruitu.

" Podľa skúseností s grapefruitom odporúčame, aby pacienti, ktorí majú radi zelený čaj a berú nadolol, brali liek najskôr štyri hodiny po pití zeleného čaju, " radí hovorkyňa Kráľovskej farmaceutickej spoločnosti Sotiris Antoniou.

TOKIO, novinky.cz

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti